Alpay aşkun monografisi
The Monography of Alpay Aşkun
  1. Tez No: 67732
  2. Yazar: HASİBE SİBEL BARSBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BATIRBAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Tezin amacı, başta üniversitemizin değerli bir hocası olan ve mimarimizde etkin yeri bulunan Alpay Aşkun'u anmak ve mimari yaşamını aktarmaktır. Tez; giriş, dört ana bölüm, sonuç ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tez konusunun oluşturulmasındaki temel sebepler incelenmiştir. Birinci bölümde; dünyada ve Türkiye'deki mimarlık anlayışından ve 1950 sonrası gelişmelerinden söz edilmiştir. 19. yy. sonundan başlayarak, endüstrinin devreye girmesiyle dünyada görülen etkilenmeler ve bu etkilenmelerin sanata olan yansımaları konu edilmiştir. Cumhuriyetin kuruluşuyla Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarisi'ni hazırlayan tarihsel koşullar, Birinci Ulusal Mimarlık, Cumhuriyet Dönemi ve II. Dünya Savaşı sonrası uzantılarından bahsedilmiştir. İkinci bölüm; Alpay Aşkun'un mimari yaşam öyküsünü dile getirmektedir. Üçüncü bölümde; devletin mimarlık anlayışı, bu anlayışın sebepleri, etkileri ve yapı teknolojisinin buna bağlı etkileşimi konu edilir. Bayındırlık Bakanlığı'nın açtığı yarışmalar, yarışmaların ana hatları, yarışma şartnameleri ve tüm bunların Türk mimarisine olan etkileri bu bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise, Alpay Aşkun'un sanat ve mimarlık yaşamım anlatır. Kazandığı ve ödül aldığı yarışmaların etkisiyle pek çok plan şemasının oluşumuna katkıda bulunmuştur. Referansları kendi mimari anlayışıyla yorumlayarak tasarımlarına aktarmış ve bunda da oldukça başarılı olmuştur. Merkezi plan ve onun devamı olan kare formu tasarımlarının odak noktası haline getiren Aşkun, Türk evi plan şemalarım kendi yorumlarıyla kullanarak, projelerinde Selçuklu ve Osmanlı formlarına atıfta bulunmuştur. Tasarımlarına çoğu kez sistematik bir tavırla kullandığı simetri hakim olmuştur. Sonuç bölümü; genel olarak mimari anlayışını ortaya koyarak, ulaştığı noktayı gözler önüne sermektedir. Ekler bölümünde; Ek 1, kronolojik sırayla katıldığı yarışmaları, aldığı ödülleri, uygulama projelerini, Ek 2 ise, devletin mimari anlayışını ve katıldığı yarışmalardaki etkilendiği sınırlamaları örneklemek üzere, Samsun Hükümet Konağı Yarışma Şartnamesi'ni içerir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The target of this thesis is, to remember and narrate the architectural life of Alpay Aşkun, who was a valuable teacher of our university and has a respected importance in our architecture. The thesis includes; the introduction part, four main chapters, the conclusion part and the annex. The introduction part deals with the main reasons that cause to form the subject of the thesis. The first chapter deals with the architectural style in the world and Türkiye including the developments after 1950s. Beginning from the end of 19th century, explains the effects of industry all around the world and their reflections to the arts. The chapter deals with the historical conditions that form the Turkish architecture of the Republic Period, Turkish Republic Period and the effects after H World War. The second chapter deals with the architectural life of Alpay Aşkun. The third chapter deals with the architectural mentality of the government, the reasons and the effects of this mentality and its connection to building technology. The other subject is the competitions of the Ministry of Public Works, the basics of these competitions, list of conditions and the effects of all these on Turkish architecture. The fourth chapter deals with the artistic and architectural life of Alpay Aşkun. He contributed to form specific plans by the effect of the competitions he entered. He used in his projects the references which he interpretted with his style and always succeeded by this way. The central plan and the square plan form has always been preference of his architectural style. He also used the classical Turkish house plans, Seljuk and Ottoman forms in his projects. The conclusion part puts forward the general manner of his architecture. Finally, the annex comprises 1. a list covering his complete works, 2. the list of conditions of the“Samsun Government Office”competition to show the architectural manner of the government and how the limited conditions effected Alpay Aşkun in general. XIII