Mahmutpaşa'da koruma amaçlı plan çalışması ve Büyük Yeni Han
Preservation plan in Mahmutpaşa and Büyük Yeni Han
  1. Tez No: 67733
  2. Yazar: İSMAİL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET AĞARYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İstanbul, kuruluşundan günümüze kadar önemli bir ticari merkez olmuş ve bunun sonucunda ticaret için gerekli mekanlar ortaya çıkmış. 1453"te Fetihten hemen sonra inşaa edilmeye başlanan arasta, bedesten, çarşı ve dükkanların yanı sıra hanlar önemli ticaret yapıları grubunu oluştururlar. İstanbul hanları inşaa edildikleri alan bakımından büyük alanlara oturmalarına rağmen yoğun olarak incelenmemişlerdir. Bu açıdan İstanbul'un tarihi çekirdeği içinde önemli bir yapılar topluluğunu oluşturan ve asırlar boyunca ticari merkez kimliği ile kültürümüzde önemli bir yere sahip olan İstanbul Hanlar Bölgesinde yapılan araştırmalar sonucunda Çakmakçılar Yokuşu, Mahmutpaşa Yokuşu ve Tarakçılar Caddesi arasında kalan adalar grubu ve bu alanda önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz Büyük Yeni Han araştırmamızın ana konularını oluşturmaktadır. Günümüzün gelişen ve değişen şehir hayatında ihtiyaçlara cevap vermeye zorlanan, sivil mimarimizin sade ama kendi dönemi içinde oldukça fonksiyonel ürünleri olan bu yapılar korunmaya ve bakıma muhtaç bir haldedirler. Bir çoğu yangınlarda veya imar hareketleri ile yıkılıp ortadan kalkmıştır. Mevcutların bazdan ise amaç dışı kullanımların yanı sıra ilgisizlikten dolayı harap haldedirler. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İstanbul'un tarihi ticaret merkezinin, şehrin kuruluşundan itibaren 20.yy'a kadar olan gelişimi ve ticaret bölgesini meydana getiren yapılar anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise yukarıda sınırlarım tanımlamış olduğumuz alanda 1/500 ölçekli tespit çalışmaları yapılmış ve bu tespitler ışığında yine 1/500 ölçekte koruma amaçlı plan önerisi getirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde Büyük Yeni Han'ın bugünkü durumu ile beraber mimari ve yapısal analizin yapıldığı, eserin İstanbul Hanları içindeki yeri ve önemini belirten ve koruma amaçlı bir müdahale için önerilerde bulunan restorasyon projesi yer almaktadır. Gerek yapının bugünkü durumuna (rölöve) ait, gerekse restitüsyon ve restorasyon projesine ait çizimler ekte sunulmuştur. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY İstanbul, until its foundation, has always been an important trade center and because of this places needed for trading have been formed. Besides shops of same trade, bedestens, market places and shops, which have been built in 1453 soon after the conquest of İstanbuUnns have also been an important group of buildings for trading. Despite the feet that areas of the inns in Istanbul cover big amounts, they have not been searched well enough. From this point of view according to the researches we have made in the Region of Inns, an important group of buildings in Istanbul's Historical Center and had always a major place in culture with its identity of trade center, Büyük Yeni Han, which has an important place among the buildings located between Çakmakçılar, Mahmutpaşa and Tarakçılar Streets, is the main point of our research. These buildings are the plain and functional examples of our civil architecture but they do not suit today's daily life and have to be protected. Most of them have disappeared because of fires or urban movements. Some of the remainings are in such bad conditions because of lack of interest and using for different aims. This research consists of three parts. In the first part, the development of the trade center from the foundation of the city until the 20. century and the buildings in this area are examined. In the second part, a search of the today's situation in the area that has been mentioned above has been made in the scale of 1/500 and a plan aiming preservation has been recommended. In the last part, a restoration project, including today's situation of Büyük Yeni Han, architectural and structural analysis of the building, its importance among the Inns of İstanbul, intervention aiming preservation, has been made. The measured drawings, restitution and restoration projects are attached to the research. vm