Antakya'da yaşam ve mimarlık
  1. Tez No: 29386
  2. Yazar: ŞEN ATTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALPAY AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Antakya'da, farklı iki yerleşim bölgesi görülür. Konut tipleri ve yaşantılarıyla birbirlerinden farklı olan bu yerleşimler, eski ve yeni yerleşimlerdir. Eski yerle­şimde, Antakya'ya ait, yörenin gereksinimlerini karşılaya­cak şekilde oluşmuş konutlar vardır. Yeni yerleşim bölge­sinde ise, yöresel özellillerini kaybetmiş olan konutlar görülür. Tezde, her iki yerleşim bölgesindeki konutlar, araş­tırılmış, incelenmiş, buralarda yaşayan insanların ortak yönleri bulunmus, istekleri ve şikayetleri belirlenmiştir. Yerleşimler, yaşantı ve mimarlık bakımından karşılaştırıl­mışlardır. Bu gözlemler ve araştırmalar sonucunda, Antakya'da cevresel ve bölgesel koşullar göz önünde tutularak, konut mimarisi icin bazı kararlara varılmıştır. Bu kararlara da­yanarak, Antakya icin ideal bir konut plan tipi çıkarılmış­tır.
Özet (Çeviri)
There are two residental place seen in Antakya. This residental places are new and old sites that are dif­ferent in living standarts and type of housing. In old housing site of Antakya there are houses which are con­structed to meet the needs of the local area. Whereas, in new housing site there are which lost local speciality. In project the housing in both sites has been searched, examined and canım.on features, request and com­plaints of the local people are specified. Sites are compared due to living standards and architectural construction. As the result of this observations and researchs, a decision is ınade for housing architecture of Antakya by considerir,g environmental and local cases. Relaying on these decisions, the ideal type of house for Antakya has been found out.