Gut hastalığının tedavisi için yeni bir yaklaşım: Ürikaz bağlı nanomakineler
A new approach for the treatment of gut disease: Uricase attached nanomachines
- Tez No: 677322
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AKTAŞ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma ürikaz enziminin manyetik nanotellere immobilizasyonunun etkinliğinin ve bu nanomakinelerin gut hastalığının tedavisinde kullanılabilirliğinin in vitro olarak araştırılmasını amaçlamıştır. Materyal ve Yöntem: Au/Ni/Au nanoteller 60 µm kalınlıkta ve 200 nm-çaplı alümina membran içerisinde altın, nikel ve altının ardışık elektrobiriktirmesi ile hazırlanmıştır ve nanotellerin yüzey morfolojisi ve nanotel bileşenleri SEM ve EDX analizleri ile belirlenmiştir. Sentezlenen manyetik nanotellere ürikaz immobilizasyonu kovalent olarak gerçekleştirilmiş ve PEG ile kaplanmıştır. Serbest ve immobilize ürikaz enziminin aktivitesi incelenmiş, optimum koşulları, kinetik parametreleri, termal, depo ve işlemsel kararlılığı ile proteaz varlığındaki aktivitesi ve yapay insan serumundaki etkinliği belirlenmiştir. Bulgular: Au/Ni/Au nanotellerin SEM görüntülerinden ürikaz bağlı nanotellerin PEG ile kaplamaya bağlı olarak çaplarının ortalama 226 nm'den 247 nm'ye arttığı görülmüştür. Serbest ve immobilize ürikazın Km değerleri sırasıyla 0.297 ve 0.089 mM olarak hesaplanmış ve Vmax değerinin immobilizasyon sonunda azaldığı belirlenmiştir. Serbest ve immobilize ürikaz enziminin optimum pH değerleri sırasıyla pH 8.5 ve pH 7.5 olarak bulunurken, optimum sıcaklığı immobilizasyon sonunda 35 °C'den 45 °C'ye artmıştır. İmmobilize ürikazın incelenen tüm koşullarda serbest enzime göre daha yüksek kararlılık gösterdiği belirlenmiştir. İmmobilize ürikazın yapay insan serumunda ürik asit oksidasyonundaki etkinliği incelendiğinde, serbest enzime göre yaklaşık 6 kat daha yüksek aktivite gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: Bu tezde sentezlenen ürikaz bağlı nanomakinelerin ürik asit oksidasyonunda etkili olduğu ve gut hastalığının tedavisine yönelik olarak umut verici potansiyeli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate in vitro effectiveness of the immobilization of uricase enzyme onto magnetic nanowires and the usability of these nanomachines for the treatment of gout. Material and Methods: Au/Ni/Au nanowires were prepared by sequential electro-deposition of gold, nickel and gold in a 60 µm thick and 200 nm-diameter alumina membrane, and the surface morphology and components of the nanowires were determined by SEM and EDX analysis. Uricase immobilization onto synthesized magnetic nanowires was performed covalently and they were coated with PEG. The activity of free and immobilized uricase enzyme was examined and optimum conditions, kinetic parameters, thermal, storage and operational stability, activity in presence of protease and its effectiveness in artificial human serum were determined. Results: It was observed that the diameters of uricase-attached nanowires increased from 226 nm to 247 nm, after coating with PEG as seen from the SEM images of Au/Ni/Au nanowires. Km values of free and immobilized uricases were calculated as 0.297 and 0.089 mM, respectively, and it was determined that Vmax value decreased at the end of immobilization. While optimum pH values of free and immobilized uricase enzymes were found to be 8.5 and 7.5, respectively, optimum temperature increased from 35 °C to 45 °C at the end of immobilization. It was determined that immobilized uricase showed higher stability than that of free enzyme in all studied conditions. When the efficiency of immobilized uricase in the oxidation of uric acid in artificial human serum was examined, it was found that immobilized enzyme showed an activity approximately 6 times higher than the free enzyme. Conclusion: In this thesis, it has been observed that synthesized uricase-attached nanomachines are effective in uric acid oxidation and have a promising potential for the treatment of gout for this purpose.