Robust and adaptive quadrotor control for uncertain and fault conditions
Belirsizlik ve arıza durumları için sağlam ve uyarlanabilir quadrotor kontrolü
  1. Tez No: 677329
  2. Yazar: MUHAMMED BUĞRAHAN ARTUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAYEZİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adaptif Kontrol ara¸stırılması gereken, önemli bir geniş alandır ve sistemin aktüatörleri arızalandı˘gında belirsiz ko¸sullar altında dört rotorlu bir araç için stabilite sorunlarına sahiptir. Literatürde bu sorunu çözmek için çe¸sitli pasif yöntemler bulunmaktadır. Ancak çoğu yöntem, sistem kararlılı˘gını arttırırken, belirsiz ortam altında kullanıcıları araç durumu hakkında bilgilendirmez. Bu açığı kapatmak için Aktif Hata Toleranslı Çerçeve ve Sağlam Uyarlanabilir Kontrol Teorisi ara¸stırılmı¸stır. Uyarlanabilir kontrol yöntemlerinin yeni bir tür dolaylı ve do˘grudan kombinasyonunu kullanarak, Uyarlanabilir İki Aşamalı Kalman Filtresi bu yapıya gömülebilir. Bu amaçla, IRIS quadrotor modeli tanıtılmış ve ardından tezin ilk bölümünde belirsizlik değşimlerine karşı güçlü bir referans model elde etmek için Kaotik Parçacık Sürü Optimizasyon Yöntemi uygulanmı¸stır. Daha sonra, doğrusal olmayan dolaylı ve doğrudan uyarlamalı kontrolün aktif hataya dayanıklı çerçeve ile kombinasyonu, belirsizlik ve hata koşulları altında quadrotorun konum izleme kontrolü için önerilmi¸stir. Önerilen yöntem tatmin edici bir performans sunarken, gelecekteki güvenli hava hareketliliği ve diğer kullanımlar için umut edici sonuçlar veriyor.
Özet (Çeviri)
Adaptive Control is prominent area to be investigated and includes stability problems for a rotor vehicle under uncertain conditions, such as actuator fails. There are several passive methods in the literature to solve this problem. However, most methods do not inform the users about the vehicle status under the uncertain environment while increasing the system stability. Active Fault Tolerant Framework and Robust Adaptive Control Theory have been investigated to close this gap. By using a new type of indirect and direct combination of adaptive control methods, the Adaptive Two-stage Kalman Filter can be embedded into this structure. For this reason, IRIS quadrotor model is introduced and then, Chaotic Particle Swarm Optimization Method is applied to obtain a strong reference model against uncertainty changes in the first part of the thesis. Next, the combination of nonlinear indirect and direct adaptive control with an active fault-tolerant framework is proposed for position tracking control of the quadrotor under uncertainty and fault conditions. While the proposed method offers satisfactory performance, it gives promising results for future safe air mobility and other usages of advanced vehicle technologies .