ABD örneğinde endüstrileşme sonrası konut üretiminin gelişimi: 'New Deal' dönemi
- Tez No: 67734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Ülkemizde kentsel bölgelerin mekansal şekillenmesinde konut talep ve arz mekanizmaları arasında dengelerin kurulmasına yaşanmış benzer deneyimlerin araştırılması ve analiz edilmesinin faydalı olacağı düşünülerek; endüstrileşme sürecini yaklaşık yüzyıl önce tamamlamış bir ülke olan A.B.D. örneği seçilmiştir. ABD kentsel bölgelerin günümüzdeki mekansal ve kültürel durumunun endüstrileşme dönemini takip eden yıllarda devlet müdaheleleri ile şekillenmiş olduğu yapılan genel literatür araştırmasından çıkarılmış bir sonuçtur. Bu sonucun oluşumunu irdelemeyi amaçlayan bu çalışmanın; 1. bölümünde kentsel mekanın endüsrileşme döneminde değişimi ve dönüşümü açıklanmıştır. 2. bölümünde çalışmanın kapsamı, sınırları ve ABD örneğinin neden seçildiği anlatılır. 3. bölümünde ABD'nin coğrafi özellikleri çerçevesinde yerleşmeler tarihsel değişimi, dönüşümü endüstrileşme ile eş zamanlı olarak anlatılmıştır. 4. bölümünde ulaşım alanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin kentsel yerleşim üzerindeki etkilerinden söz edilmiştir. 5. bölümünde kentsel yerleşmeler ve toplumsal tabakaların mekansal tercihleri irdelenmiştir. 6. bölümünde konut sektörüne devlet müdahelesini gerçekleştiren ilk yasal kurum olanm PWA ve gerçekleştirdiği iki örnek proje anlatılmıştır. Sonuç bölümünde öncelikle Amerkan modern konut geleneği ve bu geleneksel yapıda kamu insiyatifi modellerinin Avrupa geleneğinden farkları anlatılmıştır. Daha sonra PWA'nin her iki aşamasında yaptığı üretimlerin ortak yönleri anlatılmış, bu projelerin sonraki modeller üzerindeki etkisi ve ülkemizde üretilecek projeler açısından önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sl'MMARY Realizing the importance of the similar experiences of countries in which industrilization was experienced nearly a century before U.S.A. was selected to be case study, in making proper balance between“the production and the spending”of the regional housing stock and to create and recreate the distincts of city and country. It was a clear conclusion that“the USA urban and suburban settlements conditions depended mostly upon the federal subsidies initiated by the government in the following decades of industrial growth. I decided to figure out the revolution of the urban and suburban settlements in USA as fallows; The first chapter characterizes the revolution and changes of urban districts in the industrialization period. (Post-Civil War Years) The second chapter shows the contents of the study. And also I have tried to tell why I have selected PWA. The third chapter begins with the geography of USA. Additional the industrial growth of urban settlements in historical terms was described too. The fourth chapter figures out the transportation revolution. And also the espect ot transportation revolution around urban and suburban settlements can be found inthe fourth chapter. In the fifth chapter I've tried to figure out the settlement scales ”suburb“ and ”urban tenements“ with the terms of social aspects. The sixth and the final chapter will tell you about ”The Public Work Administration", that have made the first direct governmental intervention in the housing contruction industry. In the conclusion section the comparision between the modern housing development with the governmental intervention in USA and in European countries was made. Additionally the possible outcomes and results of Turkey was discussed. V