Osmanlı mimarisinin Kıbrıs-Lefke'deki sivil yapılar üzerindeki etkilerinin mimari analizi
  1. Tez No: 67735
  2. Yazar: AYTEN ÖZSAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Kıbrıs uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. Bu, ada kültürünü birçok alanda etkilediği gibi, mimari alanda da etkilerini görmek mümkündür. Osmanlı mimarisi etkilerini taşıyan örneklerle adanın farklı bölgelerinde rastlamak mümkündür. Bu çalışmada Lefke Kenti'ndeki mimari örnekler araştırılıp, sivil mimari örneklerin analizi yapılmıştır. Birinci bölümde ; Kıbrıs tanıtılarak, mimari gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde ; Lefke Kenti'nin genel tanıtılması yapılmış, sosyo-ekonomik gelişimi ve tarihsel süreç içerisindeki mimari değişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ; Osmanlı yönetiminin, özellikle sivil mimarideki etkileri araştırılmış, seçilen örneklerin mimari analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ; sonuç olarak, Lefke' deki sivil mimarinin Türkiye'deki örneklerle karşılaştırılması yapılmış ve Ege Bölgesi'nin, özellikle Ayvalık Üçesi'nin benzerlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cyprus had been stay under the conquest of Ottoman Empire. This affected the Island culture in many ways as in the architecture. We can see the examples that carries the Ottoman architectural properties at different settlements of the island. In this study the examples of architecture searched specially the domestic buildings that carries the properties of Ottoman architecture analized. In the first part, of my study I introduced Cyprus and explain the architectural development. In the second part, Î introduced Leflce settlement with its social- economic development and also I observed the architectural changes during the time. In the third part, Iexamine the effects of Ottoman Empire in the architecture specially at domestic buildings and I analize local houses thet I choose. In the last part, as a conclusion, I tried to made a comparison between exaples from Leflce and from Turkey. Close similarities can be seen between the examples from Aegian Region especially at Ayvalık Settlement.