A.B.D.'nde kentleşme ve altkentleşme sürecinde konut üretimini ve yerleşme biçimlerini belirleyen konut politikaları ve sonuçları (1860-1960)
Housing policies having determined housing production and residence types during the course of urbanization in the U.S.A and results of this policies (1860-1960)
- Tez No: 67736
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARAÖREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
TÜRKÇE ÖZET Amerika Birleşik Devletlerinde konut özel sektörün elinde olmasına rağmen, tarih boyunca Amerikan toplumunun kültürel ve sosyal değerlerinden ve bazen sağlık gibi özel nedenlerden dolayı çıkarılan“konut üstündeki”federal yasalar, gerektiğinde konut sektörünü destekleyici iken kimi zamanda birer politik gereç olarak tarihteki yerini almıştır. Birinci bölümde çok kısa olarak ABD'ndeki konut üstündeki idari yaklaşımın nedenleri anlatılmıştır. ikinci bölümde, 1850 - 1920 arasında, A.B.D.'nde, kısaca, ulaşımın gelişimi ve yayılımı, endüstrinin büyümesi ve göçler sonucu şehir sınırlarını ortaya çıkışı, bu anlamda hem orta sınıfın hem de çalışan işçi sınıfın konut edinme şekilleri, ikamet bölgeleri ve bu sınıfların yaşadığı konutların biçimleri anlatılmıştır.Bunun sonucunda oluşan toprak kullanımının ve insanların ayrışması ve şehir hayatının kararsızlığına tepki olarak doğan reform hareketlerine de değinilmiştir. Üçüncü bölümde, 1920 - 1945 arasında Amerikan toplumunun geçirdiği bir“geçiş”dönemi anlatılmıştır. Endüstriyle birlikte artan, toplumsal ve sosyal değişikliklerin yine toplumsal ve sosyal reformlarla çözülmeye çalışılması, yeni şehirsel hareketlerin doğması, Avrupadaki bu dengesiz değişmeye karşı oluşan yeni şehir hareketlerinin ABD'ne adaptasyonu ile Fordizm'in hem direk hem indirek olarak kentleşme ve altkentleşmeye olağanüstü olan katkısı, 1929 Büyük Krizle birlikte ortaya çıkan sorunların kimi kamusal ve özel girişimlerle çözülmesi anlatılmıştır. Bu bölümde 1945 - 1965 arasında altkentlerin özellikleri 5 ana başlık altında incelenmiş, bu dönemde Federal Konut Yönetiminin yeni şekliyle birlikte ortaya çıkan bölgesel yerleşim tüzüklerindeki değişiklikler ve Levittown örneği ortaya konmuştur. Bu bölümde kısaca kimlerin, nasıl, hangi koşullarda, hangi tip konut kredisini kullanarak, uzun süreli düşük faizli ipotek borcu alabileceği anlatılmıştır. Son bölümde ise 2., 3. Ve 4. Bölümlerde ortaya konan fikirlerin bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although housing is largely depend on private sector in United States, Federal laws for“Housing”, which have been legalized as pursuant to cultural and social structure of American society and, sometimes, special reasons such as health, sometimes supported housing sector, and served as a political devices. In the first chapter, reasons of administrative approach to housing in USA is briefly discussed. In the following chapter, development and enlargement of transportation, occurance of city boundaries as a result of migrations, development of industry, distinction between land usage and social classes as result of the above mentioned facts, in USA between 1850-1920 are discussed. In the third chapter, a“transition”period experienced by American society between 1920-1945 is discussed. Trials to break social changes, which seems to increase with industrial developments, by means of social reformations, new urban movements, adaptation of these new urban movements to united Sates, direct and indirect support of Fordism to urbanization and suburbanization is discussed. In the 4th. chapter, peculiarities of suburbs in 1945-1965 is discussed under 5 main headings, changes in the district residence regulations which was due to new type of Federal Housing Administration and example of levittown are discussed. In this chapter, conditions of having long term and low interest mortage loans, housing types and who can purchase a specific housing type are discussed. In the last chapter, An evaluation of the ideas mentioned in the 2nd. 3rd and 4th chapter take place.