The effect of inclusive leadership on job engagement, organizational trust and innovative behavior in search and rescue units
Arama kurtarma birimlerinde kapsayıcı liderliğin işe adanmışlık, örgütsel güven ve yenilikçi davranış üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 952350
  2. Yazar: MEHMET SEĞMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL İPLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Arama Kurtarma (AK), uluslararası kuruluşlar tarafından standartları belirlenen ve tehlike altında olan bireylere uyruklarına bakılmaksızın ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. AK faaliyetleri felaketin büyüklüğüne göre bazen küçük alanlarda icra edilirken bazen de çok büyük alanlarda icra edilmektedir. Küçük alanlarda icra edilen faaliyetlerde birkaç AK birimi yeterli iken büyük alanlarda icra edilen faaliyetlerde ulusal ve hatta uluslararası birimler birlikte çalışmaktadır. Dolayısı ile AK faaliyetlerinde farklı örgütlerden gelen çalışanlar arasındaki eşgüdümün sağlanması, verilen görevlerin ve uygulanan prosedürlerin takibi için görevlendirilen birim liderinin son derece önemli olduğu değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada AK faaliyetlerinde farklı örgüt ve yapılardan gelen personel ve gönüllüler ile oluşturulan yeni birimlerin yönetilmesinde Kapsayıcı Liderlik, İşe Adanmışlık, Örgütsel Güven ve Yenilikçi Davranış kavramları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada, öncelikle Kapsayıcı Liderlik, İşe Adanmışlık, Örgütsel Güven ve Yenilikçi Davranış kavramları hakkında detaylı bir literatür taraması yapılmış, ardından çalışmanın amacı ve araştırma modeli oluşturularak kavramlar arasında test edilmek istenen hipotezler kurulmuştur. Çalışma kapsamında hazırlanan anketin geçerlilik ve güvenirliliğinin test edilmesi amacıyla öncelikle pilot çalışma yapılmasına karar verilmiştir. Veri toplama sürecinde kesitsel yöntemin kullanıldığı çalışmada basit rastgele örnekleme metodu uygulanmış ve gönüllülük esas alınmış olup googledocs üzerinden hazırlanan anket formu, gerekli izinler alındıktan, sonra sosyal platformlar vasıtasıyla dağıtılmıştır. Pilot çalışma kapsamında ulaşılan 118 geçerli anketin analizi sonucunda tüm ölçeklerin Cronbach Alpha değerlerinin güvenilirlik tespitinde kabul gören .70 değerinin üzerinde olduğu (KL:.974; İA:.919; ÖG:.812; YD:.921) sonucuna ulaşılmış ve ölçeğin pilot uygulamada olduğu şekilde kullanılmasına karar verilmiştir. Pilot çalışma ile aynı yöntem ve usullerde uygulanan ana çalışma sürecinde 386 geçerli ankete ulaşılmış olup, SPSS ve AMOS İstatistik Programları ile hipotezleri test etmek, aracılık ve seri aracılık etkilerini tespit etmek maksadıyla Keşfedici Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Korelasyon Analizi ve Hayes Process Makro analizleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında araştırma modeli kapsamında kurulan tüm hipotezlerin desteklendiği, araştırma kapsamında oluşturulan modelin doğrulandığı görülmüş ve ayrıca Yenilikçi Davranış ve Örgütsel Güven'in Kapsayıcı Liderlik ile İşe Adanmışlık arasında ayrı ayrı ve seri aracılık etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Search and Rescue (SAR) is a service whose standards are set by international organizations and is offered free of charge to individuals in danger, regardless of their nationality. SAR operations are sometimes conducted in small areas and sometimes in very large ones, depending on the magnitude of the disaster. While a few SAR units are sufficient for operations conducted in small areas, national and even international units work together in larger areas. Therefore, the unit leader assigned to ensure coordination among personnel from different organizations and to oversee assigned tasks and implemented procedures is considered extremely important in SAR operations. In this context, this study explores the relationship between the concepts of Inclusive Leadership, Job Engagement, Organizational Trust, and Innovative Behavior in the management of new units formed with personnel and volunteers from different organizations and structures. In the study, firstly, a detailed literature review was conducted on the concepts of Inclusive Leadership, Job Engagement, Organizational Trust and Innovative Behavior, then the purpose of the study and the research model were created and the hypotheses to be tested between the concepts were established. In order to test the validity and reliability of the survey prepared within the scope of the study, it was decided to conduct a pilot study. In the study where the cross-sectional method was used in the data collection process, simple random sampling method was applied and volunteering was taken as a basis, and the survey form prepared via googledocs was distributed through social platforms after the necessary permissions were obtained. As a result of the analysis of 118 valid surveys obtained within the scope of the pilot study, it was concluded that the Cronbach's Alpha values of all scales were above the accepted value of .70 for determining reliability (IL: .974; JE: .919; OT: .812; IB: .921), and it was decided to use the scale as in the pilot study. During the main study process, which employed the same methods and procedures as the pilot study, 386 valid surveys were reached, and Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Correlation Analysis and Hayes Process Macro analyses were conducted with SPSS and AMOS Statistical Programs to test the hypotheses and to determine mediation and serial mediation effects. When the relationships between the variables were examined, it was seen that all the hypotheses established within the scope of the research model were supported, the model developed within the research was verified and it was also determined that Innovative Behavior and Organizational Trust had separate and serial mediating effects between Inclusive Leadership and Job Engagement.