Kamu kurumlarında iç kontrol sistemi ve yardımcı bir yazılım sistemiyle desteklendiğinde etkinliğinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the internal control system in public institutions and evaluation of the effectiveness when supported by an assistant software system
  1. Tez No: 677372
  2. Yazar: MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Özel sektör organizasyonları, sürekli olarak değişkenlik gösteren ve uzun vadeli stratejik hedeflerle yönetmenin önem kazandığı günümüz şartlarında rekabet koşullarına ayak uydurabilmek için çeşitli yönetim araçları geliştirmiştir. Bu araçlardan biri olan iç kontrol sisteminin, ortaya çıkmasında amaçlanan hedefleri büyük ölçüde yerine getirdiği bilinmektedir. Kamu sektöründe de benzer sonuçlar sağlaması bakımından 2000'li yılların başından itibaren kamu kurumlarında iç kontrol sistemi kurulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada ilk aşamada iç kontrol sistemi kavramı, tarihsel gelişimi, önemi, amaçları ve bileşenleri genel olarak açıklanmıştır. Sonrasında araştırma kapsamı bölümünde belirtilen idareler ayrımında ve söz konusu idarelerin iç kontrol sistemine yardımcı bir yazılım sistemi kullanıp kullanmadığı ayrımında; iç kontrol sisteminin ve bileşenlerinin etkinliğinin araştırılması amacıyla ortaya atılan hipotezler, idarelerin bünyesinde görev yapmakta olan personelden elde edilen anket yanıtları aracılığıyla SPSS paket programında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private sector organizations have developed various management tools in order to keep up with the today's competitive conditions, where management with long-term strategic goals is important. The internal control system is one of these tools that largely fulfills the objectives aimed at its emergence. In terms of providing similar results in public sektor, it has been tried to establish an internal control system in public institutions since the beginning of the 2000s. In this study firstly; the concept of internal control system, its historical development, importance, objectives and components are explained in general. Afterwards, in the distinction of public administrations and in the distinction whether these administrations use a software system to assist the internal control system; The hypotheses put forward to investigate the effectiveness of the internal control system and its components have been tested in the SPSS package program through the answers to the questionnaires obtained from the personnel working within the administrations.