Bazı çok yönlü s-triazin schıff bazlarının ve onların salen-tipi komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of some multidimensional s-triazine schiff bases and its salen-type complexes
  1. Tez No: 677386
  2. Yazar: KÜBRA KIYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, siyanürik klorür ve 2,6-diaminopiridinden yola çıkarak 0-5 °C aralığında aseton ortamında 2:1 mol oranında reaksiyonu sonucunda KK1 olarak kodladığımız ilk hedef ara ürün“2,6-Bis(4,6-dikloro-1,3,5-triazin-2-il-amino)piridin”elde edilmiştir. Bu ürünün 65 °C' da 4-hidroksibenzaldehit ile 1,4-dioksan ortamında 1:4 mol oranında etkileştirilmesiyle KK2 olarak kodladığımız ikinci hedef ara ürün“2,6-Bis(4,6-(4-formilfenoksi)-1,3,5-triazin-2-il-amino)piridin”elde edilmiştir. Bu ikinci ara ürün 1,4-dioksan veya DMF ortamında 65-75 °C aralığında sodyum karbonat varlığında 1:4 mol oranında sırasıyla 4-aminobenzoik asit ve 5-aminoizoftalik asit ile reaksiyona tabi tutularak hedef ligandlarımız olan KK3 ve KK4 olarak kodladığımız“2,6-bis(4,6-(4-(4-karboksibenzilimino)fenoksi)-1,3,5-triazin-2-il-amino)piridin”ve“2,6-bis(4,6-(4-(3,5-dikarboksibenzilimino)fenoksi)-1,3,5-triazin-2-il-amino)piridin”elde edilmiştir. Elde ettiğimiz ligandların yapıları elemental analiz, kütle spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, 1H-NMR spektroskopisi yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Hedef ligandlarımız ise 1,4-dioksan veya DMF ortamında sandviç yapısındaki salen tipi başlangıç kompleksleri ile reaksiyona tabi tutularak salen tipi çok yönlü s-triazin Schiff bazı kompleksleri elde edilmiştir. Elde ettiğimiz bu komplekslerin yapıları da elemental analiz, FT-IR spektroskopisi yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Komplekslerin manyetik özellikleri manyetik süssebtibilite terazisi ile incelenmiş ve Bohr magnetonu cinsinden değerlendirilmiştir. Bu komplekslerin termal dayanıklılıkları termogravimetrik analiz cihazı ile belirlenmiştir. Bu komplekslerin metal miktarları da ICP-AES spektrometresi yardımı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from cyanuric chloride and 2,6-diaminopyridine, the first target intermediate product“2,6-bis(4,6-dichloro-1,3,5-triazine-2-yl-amino)pyridine”which we code as KK1 as a result of the reaction of 2:1 mole ratio in acetone at 0-5 °C was obtained. The second target intermediate product“2,6-bis(4,6-(4-formylphenoxy)-1,3,5-triazine-2-yl-amino)pyridine”, which we code as KK2, was obtained by reacting KK1 with 4-hydroxybenzaldehyde in 1,4-dioxane in a 1:4 mole ratio at 65 °C. The target ligands“2,6-bis(4,6-(4-(4-carboxybenzylimino)phenoxy)-1,3,5-triazine-2-yl-amino)-pyridine”and“2,6-bis(4,6-(4-(3,5-dicarboxybenzylimino)phenoxy)-1,3,5-triazine-2-yl-amino)pyridine”, which we code as our target ligands KK3 and KK4, were obtained by reacting KK2 and 4-aminobenzoic acid or 5-aminoisophthalic acid in the presence of sodium carbonate at a range of 65-75 °C in the 1,4-dioxane or DMF environment, respectively. The structures of the ligands we obtained were elucidated by elemental analysis, mass spectroscopy, FT-IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy methods. Salen type dendrimeric s-triazine Schiff base complexes were obtained by reacting our target ligands with the salen-type starting complexes in sandwich structure in 1,4-dioxane or DMF medium. The structures of these complexes we obtained were also elucidated by elemental analysis and FT-IR spectroscopy methods. The magnetic properties of the complexes were examined with a magnetic susceptibility balance and evaluated in terms of Bohr magnetons. The thermal stability of these complexes was determined with a thermogravimetric analyzer. The metal contents of these complexes were determined with the help of ICP-AES spectrometry.