İstanbul genelinde orta öğretim yapılarının kullanıcı sorunları açısından incelenmesi
  1. Tez No: 67741
  2. Yazar: A. BANU DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ İPEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde; kaliteli ve sağlıklı bir eğitim için, üretilen eğitim yapılarının kullanıcılarının gereksinmelerini yeterli düzeyde karşılaması ve sunduğu ortamların konfor sınırları içinde olması gereği kabullenilip; mevcut ve saptanmış okullarda kullanıcı sorunları ele alınmıştır. Çalışma, 8 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm Birinci bölümde; tezin amacı, önemi, kapsamı, araştırmanın yöntemi yer almaktadır. 2. Bölüm Birinci bölümde belirtilen amaca uygun olarak; eğitim ve eğitim sistemi, Türkiye eğitim sisteminin geçmişi ve bugünü, diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak tanıtılmıştır. Ayrıca, Türk milli eğitim sisteminin örgütlenmesi ve sorunlarına da yer verilmiştir. 3. Bölüm Yönetim Bilimi'nin ışığında, eğitim alanında yönetim biliminin gelişmesi ve dünyadaki durumu ele alınmış, eğitim yöneticisinin yetiştirilmesinin gereği belirtilmiştir. 4. Bölüm Bu bölümde, eğitim yapılarının geçmişi ve bugünkü şartlarda durumu anlatılmıştır. Eğitim yapılarının; Anadolu'da tarihsel süreç içindeki gelişimine ve ayrıca dünyadaki mimari çizgisinin 19.yy' dan günümüze olan değişimine gözatılmıştır. Diğer taraftan programlama, planlama ve tasarım kriterleri; yer seçimi (makro-mikro ölçekte), yaya ve trafik bağlantıları, var olan çevreye yaklaşma, ana tasarım kararlan, ürün ve strüktür seçimi ve renk kavramıyla açıklanmıştır. Mekansal organizasyon ve donatım olanakları, tip proje uygulamalarının değerlendirilmesi ve özel okul-devlet okulu ayrımı da, yer almaktadır. 5. Bölüm Eğitim yapılarındaki kullanıcıların konfor koşullanın tanımlamak üzere, yapı fiziği öğelerinin etkinliği; görsel konfor, işitsel konfor ve ısısal konfor olarak ele alınmıştır. 6. Bölüm Ülkemizdeki eğitim yapılarının üretim süreci incelenmiş, bu süreçte yer alan kuruluşlar ve görevleri, sürecin aşamaları ve karşılaşılan sorunlar açıklanmıştır. 7. Bölüm Eğitim yapılarındaki kullanıcı sorunları, bu sorunların kaynaklandığı evreler ve bu sorunlardan; bakım sorunu ele alınmıştır. 8. Bölüm Sonuç bölümü olan bu bölümde; araştırmanın kapsamındaki İstek Eğitim ve Kültür Vakfı Okulları (Ö. Acıbadem Lisesi, Ö. Belde Lisesi ve Ö. Semiha Şakir Lisesi) ile Devlet Okullarında (Erenköy Kız Lisesi, Kadıköy Kız Lisesi ve Kadıköy Anadolu Lisesi) uygulanan anket çalışması ve yapılan görsel incelemeler değerlendirilmiş, eğitim yapılarının eksiklikleri, yanlışlıklan ortaya konmuştur. vm
Özet (Çeviri)
In this thesis, depending on the concensus that the buildings produced for education should satisfy the users needs in minimum anda the media should offer the least comfort, the users problems are interrogated in some of the present and selected schools. The study consists of eight chapters. 1. Chapter In the first chapter the aim, importance, covering and method used is pointed out. 2. Chapter According to the aim pointed out in the first chapter, education, educational system, the past and update Turkish educational system is introduced in comparison with other countries; in addition, the Turkish national educational systems' establishment and its problems are situated. 3. Chapter Under the directing light of Administration Science, the progress and its global performance of management in educational field and the need to train educational managers are examined. 4. Chapter In this chapter the past and the actuel profile of educational buildings are pointed out. The progress of Anatolian educational buildings throughout the history and the global architectural styles since 19 th century are interrogated. On the other hand, programming, planning and projection values, selections of site (with micro& macro scales) the pedestrian and motor-traffic connections, the confirmation to the present environment, the principal projective decisions, choice of materials and explained. The placement possibilities, the estimation of typical project adaptations and private-state schools' comparisons are made. 5. Chapter In the 5 th chapter, to assort out the users' comfort conditions, the visual comfort, the audial and thermal comfort, physical structure elements' effects are researched. 6. Chapter In the sixth chapter, the life of educational buildings in our country are examined. The establishments that take place during this period and their duties, the sleps of this period and the problems that occur are made clear. 7. Chapter In the seventh chapter, the users' problems in educational buildings, the sleps these problems come out, and the upkeep of these care problems are pointed out. 8. Chapter In the eighth chapter the result is drawn out. The schools that take part in this research: private schools as İstek Eğitim ve Kültür Vakfi (Ö. Acıbadem Lisesi, Ö. Belde Lisesi, Ö. Semiha Şakir Lisesi) and State Schools as (Erenköy Kız Lisesi, Kadıköy Kız Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi) are interrogated with interviews and visual examinations are valued. The deliciencies and errors are made open. IX