Üç bloktan oluşan bir plazanın fuel-oil'den doğal gaza geçişinin ekonomikliğinin araştırılması
- Tez No: 67742
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET VE TEŞEKKÜR Tezim; üç bloktan oluşan bir Plaza'nın fiıel-oil'den doğal gaz'a geçişinin ekonomikliğinin araştırılmasına dayanmaktadır. Proje ve hesaplar yapıldıktan sonra; işin mali yönüne bakılarak fuel-oil'in işletme giderleri ile doğal gaz'ın işletme giderleri karşılaştırıldı. Hesaplamalar sonucunda; doğal gaz?a geçecek olan tesisin yılda ne kadar kar edeceği görülerek doğal gazlı sistemin çok kısa sürede kendini amorti edeceği anlaşıldı. Doğal gaz'ın diğer avantajları da düşünüldüğünde ideal bir yakıt olduğu açıkça görülmektedir. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz: 1. Yakıt ön ısıtma ve hazırlama tasarrufu 2. Bakım onarım ve personel giderlerinden tasarruf 3. Asgari stoktan tasarruf 4. Peşin ödemede tasarruf 5. Temin kolaylığı 6. Verim artışı 7. Çevre kirliliğine sebebiyet vermemesi Görülüyor ki doğal gaz hem ucuz bir yakıt hem de temini ve kullanılması sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Tezimin hazırlanmasında yardımlarından dolayı tez danışmanım Prof. Dr. Oğuz SOYLU'ya; Prof. Dr. Doğan ÖZGÜR'e; Eransan A.Ş.'de Mak. Müh. Erdinç ÖZBEK'e ve Plazada Teknik Müdür Çınar GÜNAY'a sonsuz teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My thesis is based on the consideration that how economical it is to change heating system of a Plaza consisting of three blocks from fuel-oil into natural gas. After the project and the calculations were done; the operation expenses of fuel-oil and natural gas have been compared. According to calculations the profit of the foundation with natural gas for one year has been found out and it has seen that the system with natural gas amortized itself in a very short interval Considering the other advantages of the natural gas, it is very clear that natural gas is an ideal fuel. This advantages are; 1. The savings of pre -heating and preparation 2. The savings of staff expenses and upkeep and restoration. 3. The savings of minimum stock 4. The savings of advance payments 5. The easiness of provision 6. The increase of efficiency 7. Not polluting environment. Consequently; not only natral gas is cheap but also it is very easy to provide and use. I would like to thank to Prof. Dr. Oğuz SOYLU, Prof. Dr. Doğan ÖZGÜR, Mech. Eng. Erdinç ÖZBEK at Erensan A.Ş. and Technical Manager Çınar GÜNAY at Plaza for their comments and contributions to my thesis.