Plastik tesisat malzemeleri için kaynak teknikleri ve cihazlarının geliştirilmesi
Welding technics for plastic pipes
- Tez No: 67744
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Son yıllarda, bütün dünyada şebeke sularının ve endüstriyel atıkların naklinde kullanılan plastik boruların önemi artmıştır. Belki de bu sektörde dünya üzerinde bilginin ve tecrübenin artması plastikten yapılan borulara olan güveni arttırmıştır. Kullanılan plastik miktarı özellikle boru sektöründe, çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu, esas olarak bina içi ve dışı; temiz ve atık su borularının dizaynı için doğrudur. Bütün ülkeler aynı eğilimi göstermektedir. Cazip fiyatı da inşaat sektöründeki konvensiyonel borular ile rahatlıkla rekabet etmesine katkıda bulunmaktadır. Yeni gelişmeler karşısında plastik boru hakkındaki bilgilerin daha fazla yayılması, su tedarikinde ve atıkların tahliyesinde en uygun yolların öğretilmesi gerekmektedir. 1. ve 2. Bölümde, boru üretiminde kullanılan plastikler hakkında genel bilgi verilmekte ve en yaygın tipleri tanıtılmaktadır. 3. Bölüm, polimerlerin fiziksel ve kimyasal yapısı hakkındadır. 4. Bölümde Polietilen, Polipropilen, Polivinil Klorür ve Cam Takviyeli Poliester ile ilgili bilgiler sunulmaktadır. 5. Bölümde plastik boruların birleştirilme yöntemlerinden bahsedilmektedir. 6. Bölüm, kaynak parametreleri ve özellikle PE 100 hammaddesinin alın kaynak metodu hakkındadır. 7. Bölüm, kaynak kalitesini etkileyen faktörler; 8. Bölüm ise kaynak kalitesinin belirlenmesi için yapılan testler ve sonuçlarının verilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, throughout the world, the importance of plastic pipes in the design of piping systems for public and industrial water supply and sewage transport has gradually increased. This reflect a growing confidence in plastics as a piping material, perhaps due mainly to greater worldwide knowledge and experience in this field. The use of plastics is expanding rapidly, and especially in the case of plastics pipes. This is particularly true for pipe designed for water pipes and sewers outdoor and in doors. All industrial countries show the same tendency. The favorable price trend has also contributed to the fact that today plastics pipes are competitive with conventional pipes within the total civil engineering infrastructure branch. Against the background of such developments, it seems suitable to spread further knowledge of plastics pipes and how they should be used in proper way for water supply and sewage disposal. First and second chapters are related with general knowledge of plastics that used in pipe manufacturing and common type of plastics for this subject. Third chapter is about physical and chemical structure of polymers. Fort chapter dealing with polyolefins which comprise polyethylene, polyprophylene, polyvinyl chloride and glass-reinforced polyesters pipes. Fifth chapter, jointing methods for plastic pipes. Chapter 6, new welding parameters for PE pipes, especially for type PE 100. Chapter 7, factors which effect welding quality. Last part, gives result of the test that what is the effect of weld on material.