Din kültürü ahlak bilgisi ve imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin öğretim teknolojisi ve materyal kullanımına ilişkin görüşleri
Religious culture moral knowledge and religious vocational proffession subjects teachers' views about insructional technology and material use
- Tez No: 677502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın amacı; Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin, öğretim teknolojisi ve materyal kullanımıyla ilgili görüşlerini ortaya koymaktır. Belirlenen amaç doğrultusunda nitel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın deseni; durum çalışması deseni olarak belirlenmiş, veri toplama aracı olarak da görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler; araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla yapılmıştır. Araştırma; 2019-2020 yılında, Rize'de farklı okul türlerinde görev yapmakta olan ve kartopu yöntemi kullanılarak belirlenen 32 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin verdikleri cevaplar doğrultusunda elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin aldıkları eğitimleri yetersiz olarak değerlendirdikleri fakat din öğretiminde öğretim teknolojisi ve materyal kullanımını gerekli ve birçok açıdan faydalı gördükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal Religious Culture and Moral Knowledge and religious vocational proffession subjects teachers' views on instructional technology and material use. A qualitative research has been conducted in line with the determinated purpose. The research design has been determined as the case study design and the interview technique has been used as the data collection tool. Interviews have been convened with a semi-structured interview form prepared by the researcher. This research has been fulfilled in 2019-2020 with 32 teachers working in different school types in Rize and determined using the snowball method. The data obtained in accordance with the answers given by the teachers have been evaluated using descriptive analysis and content analysis. According to research results; the education of teachers are evaluated as inadequate. However, it shows that in religious education the instructional technology and material used are essential and useful in many perspectives.