Üniversite öğrencilerine verilen eğitimin kadına yönelik şiddete ilişkin tutum, çatışma ve farkındalık düzeyleri üzerine etkisi
The effect of education given to university students on attitude towards violence against women conflict and awareness levels
- Tez No: 677522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerine verilen eğitimin kadına yönelik şiddete ilişkin tutum, çatışma ve farkındalık düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı birinci yarıyılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim gören 87 (çalışma grubu=45; kontrol grubu=42) öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, kadına yönelik şiddet ve çatışma konularında eğitim yapılmış olan çalışma grubu ve eğitim yapılmamış olan kontrol grubu ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Üniversite Öğrencilerinde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği, Çatışma ve Şiddete İlişkin Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Eğitim sonrası çalışma ve kontrol grubu arasında Üniversite Öğrencilerinde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği tüm alt boyutlarında ve toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This present study was conducted to determine the effect of education given to university students on attitudes, conflict, and awareness levels regarding violence against women. The sample of the study consisted of 87 (study group = 45; control group = 42) students studying at Sivas Cumhuriyet University Health Services Vocational School in the first semester of the 2019-2020 academic year. The research was carried out with a study group that received training on violence against women and a control group without training. The data were collected using Personal Information Form, Attitude Scale Towards Violence Among University Students, Awareness Scale for Conflict and Violence. There was no statistically significant difference between the study and control groups after the training in all sub-dimensions of the Attitudes Towards Violence Scale of University Students and between the total mean scores (p>0.05).