Gebelere dinletilen müziğin ve doğuma hazırlık eğitiminin doğum korkusu ve öz-yeterlilik düzeyine etkisi
The effect of childbirth preparation training and music played to pregnant women regarding fear of birth and self-efficacy level
- Tez No: 677521
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DURAN AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ebelik, Midwifery
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, gebelere dinletilen müziğin ve doğuma hazırlık eğitiminin doğum korkusu ve öz-yeterlilik düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniği'ne başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan, yapılan güç analizi ile müzik dinletilen, doğuma hazırlık eğitimi verilen ve kontrol olmak üzere her bir gruba 40, toplamda 120 gebe dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri 02 Eylül 2019-02 Aralık 2020 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (W-DEQ A) ve Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu (CBSEI-C32) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 yazılımından faydalanılmıştır. Değerlendirmede yüzdelik dağılım, ortalama ve standart sapma, ki-kare, tek yönlü varyans analizi kullanılmış, yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. W-DEQ A ortalama puanı, müzik grubunda uygulama öncesi 68.00±23.76 iken, uygulama sonrası 54.93±23.18 olarak hesaplanmıştır. Eğitim grubunda W-DEQ A ortalama puanı uygulama öncesi 76.75±22.62 iken, uygulama sonrası 64.80±24.74 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This present study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effects of music played to pregnant women and childbirth preparation training on the level of fear of birth and self-efficacy. A total of 120 pregnant women, 40 for each group, applying to the Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Pregnancy Outpatient Clinic and meeting the inclusion criteria, listening to music with the power analysis performed, given birth preparation training, were included in the sample of the study. And one of the groups was the control group. The data were collected by face-to-face interview method using Personal Information Form, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A (W-DEQ A) and Turkish Version of The Short Form of the Childbirth Self-Efficacy Inventory (CBSEI-C32) between 02 September 2019 - 02 December 2020. SPSS 22.0 software was used to evaluate the data. Percentage distribution, mean and standard deviation, chi-square, one-way analysis of variance were used in the assessment, and the margin of error was taken as 0.05. The W-DEQ A mean score was 54.93±23.18 after implementation, while 68.00±23.76 before implementation in the music group. In the training group, the W-DEQ A mean score was 76.75±22.62 before implementation and 64.80±24.74 after implementation.