Öğrenme güçlüğü tanısı alan ve almayan ortaokul öğrencilerinin okul sosyal davranışları, motor becerileri ile ebeveynlerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of school social behaviors, motor skills and parents' attitudes towards physical education lesson of secondary school students with and without learning disability diagnosis
- Tez No: 903842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı öğrenme güçlüğü tanısı alan ve almayan ortaokul öğrencilerinin okul sosyal davranışları, motor becerileri ve ebeveynlerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı ortaokullarda öğrenim gören 10-12 yaş öğrenme güçlüğü tanısı alan 304 öğrenci ile tanı almayan 312 öğrenci olmak üzere 616 öğrenci (208 kız, 408 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin okul sosyal davranışlarını ölçmek için;“Okul Sosyal Davranış Ölçeği”, motor becerilerini ölçmek için;“TGMD-III Testi”, ebeveynlerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını ölçmek için;“Beden Eğitimi ve Spor Dersine Yönelik Ana- Baba Tutum Ölçeği”, ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. SPSS paket programı kullanılarak verilerin çözümlemesi yapılmıştır. Kolmogorov- Simirnov testi istatiksel analizde ölçümler değerlendirilmiş ve bunun sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Non parametrik testlerde 2 grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U, Sperman korelasyon ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık seviyesi p˂0,05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the school social behaviors, motor skills and parents' attitudes towards physical education and sports lessons of middle school students with and without learning disabilities. The sample of the study consists of 616 students (208 girls, 408 boys), 304 students diagnosed with learning disabilities and 312 students without a diagnosis, aged 10-12, studying in middle schools affiliated with the Van Provincial Directorate of National Education. As data collection tools, the“School Social Behavior Scale”was used to measure the students' school social behaviors, the“TGMD-III Test”was used to measure their motor skills, the“Parent Attitude Scale Towards Physical Education and Sports Lessons”was used to measure the parents' attitudes towards physical education and sports lessons, and the“Demographic Information Form”developed by the researcher. Data were analyzed using the SPSS package program. The measurements were evaluated in the statistical analysis with the Kolmogorov-Simirnov test and as a result, it was determined that the data did not show a normal distribution. In non-parametric tests, Mann Whitney U, Spearman correlation and Chi-square tests were used in 2 group comparisons. The significance level in this study was determined as p˂0.05.