Ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının incelenmesi (Düzce ili örneği)
Examining secondary school students attitudes to physical education and sports course(The case of Düzce province)
- Tez No: 698996
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Düzce ili merkez ilçesine bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarını çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Çalışmada, nicel araştırma modellerinden tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Düzce ili merkez ilçesi Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler, örneklem grubunu ise 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Düzce ili merkez ilçesinde bulunan ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarında öğrenim gören 416'sı kız ve 384'ü erkek öğrenci olmak üzere toplam 800 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla uzman görüşü ile oluşturulan kişisel bilgi formu ve Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary school students attitudes to physical education and sports courses in terms of different variables. Survey model, which is one of the quantitative research models, was used in the study. The universe of the research consists the students studying at secondary schools schools in the central district of Düzce province, and the sample of the research is composed of 800 total -416 female and 384 male- students studying at the 5th, 6th, 7th and 8th grades of the secondary schools in the central district of Düzce province in 2020-2021 academic year. In order to collect data personal information form and 'Beden Eğitimi Dersi Tutum' scale which developed by Güllü and Güçlü (2009) were applied to the participants in the study. The obtained data were analyzed by statistical package program. Descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation), Independent Sample T Test and One Way ANOVA tests were used to analyze the data.