Tesisatlarda kullanılan plastik boruların sıcaklık ve basınç etkisi ile mekanik özelliklerinin değişimi
  1. Tez No: 67755
  2. Yazar: HÜDAVERDİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Son yıllarda, bütün dünyada şebeke sularının ve endüstriyel atıklarının naklinde kullanılan plastik boruların önemi artmıştır. Belki de bu sektörde dünya üzerinde bilginin ve tecrübenin artması plastikten yapılan borulara olan güveni artırmıştır. Kullanılan plastik miktarı özellikle boru sektöründe, çok hızlı bir genişleme göstermektedir. Bu esas olarak bina içi ve dışı, temiz ve atıksu borularının dizaynı için doğrudur. Bütün ülkeler aynı eğimi göstermektedir. Cazip fiyat eğilimi de inşaat sektöründeki konvansiyonel borular ile rahatlıkla rekabet etmesine katkıda bulunmaktadır. Yeni gelişmeler karşısında plastik boru hakkındaki daha fazla bilgilerin yayılması, su tedarikinde ve atıkların tahliyesinde en uygun yolların öğretilmesi gerekmektedir. 1. ve 2. bölümde, boru üretiminde kullanılan plastikler hakkında genel bilgi ve en yaygın tipleri tanıtılmaktadır. 3. bölüm, polimerlerin fiziksel ve kimyasal yapısı hakkındadır. Bölüm 4'te Polietilen, Polipropilen, Polivinil Klorid ve Cam Takviyeli Polyester ile ilgili bilgiler sunmaktadır. 5., 6. ve 7. bölümler sırasıyla üretim, döşeme teknikleri ve plastik boruların birleştirme yöntemlerinden bahsetmektedir. Sekizinci bölüm, kaynak parametreleri ve özellikle PE100 hammaddesinin alın kaynak metodu hakkındadır. 9. Bölüm kaynak kalitesini etkileyen faktörler, 10. Bölüm kaynak teknikleri, birleştirme ve fıtinglerin neden olduğu sürtünme kayıpları, 11. Bölüm patlama tiplerinin açıklanması, 12. Bölüm PP ve PE hakkındaki normlardır. 13. bölüm ise sıcaklık ve basıncın Polietilen ve Polipropilen materyalleri üzerindeki etkilerinin incelendiği test sonuçlarının verilmesidir. Bu materyaller tekrar işlenebilme özelliğine sahiptirler ancak içerisinde ihtiva ettikleri bazı katkı maddelerinin eksilmesi ve moleküler zincirlerin kopması ile malzemenin özellikleri kötüleşir, mekanik mukavemeti ve direnci azalır. Materyal üzerindeki bu olumsuz etkiler, kendisini MFR ve yoğunluk delerlerinin değişmesi olarak ortaya çıkar. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years throughout the world, the importance of plastic pipes in the desing of piping systems for public and industrial water supply and sewage transport has gradually increased. This reflect a growing confidence in plastics as a piping material, perhaps due mainly to greater worldwide knowledge and experience in this field. The use of plastics is expanding rapidly, and especially in the case of plastics pipes. This is particularly true for pipe designed for water pipes and sewers outdoor and indoors. All industrial countries show the same tendency. The favourable price trend has also contributed to the fact that today plastics pipes are competative with conventional pipes within the total civil engineering infrastructure branch. Against the background of such developments, it seems suitable to spread further knowledge of plastics pipes and how they should be used in proper way for water supply and sewage disposal. First and second chapther are related with general knowledge of plastics that used in pipe manufacturing and common type of plastics for this subject. Third chapther is about physical and cemical structure of polimers. Fourth chapther dealing with polyolefins which comprise polyethylene, polypropylene, polyvnyl chloride and glass- reinforced polyester pipes. Fifth, sixth and seventh are about manufacturing, installation techniques and jointing methods for plastics pipes, respectively. Chapther 8 new welding parameters for PE pipes, especialy for type of PE 100. Chapther 9 factors which affect welding quality. Chapther 10 welding techniques and later losess of friction caused by joints and fittings. Chapther 1 1 is explain kind of fracture. Chapther 12 norms about PE and PP pipes. Last part gives result of the test that what is the effect of heat and pressure on material. Polyethlene and Polypropylene are recyclable material that it can be used again for producing same product but each time material lost its additives and broken long chains into small ones. At the same time deteriote their mechanical strength and resistance. Change of density and MFR relatively show these effects on the material.