ISO 9000 ve ISO 9001'in alınma koşullarının araştırılması
ISO 9000 and research on registration conditions for ISO 9001
- Tez No: 67756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında öncelikle kalite kavramı ele alınarak tanımlanmış, daha sonra kalitenin tarihsel gelişimi incelenmiştir. ISO 9000 serisi standartlara temel teşkil eden ISO 9001, ISO 9002, ISO 9003, ISO 9004 ve TS ISO 9005 (ISO 8402) standartlarının içerikleri ele alınmıştır. ISO 9000 kaydının neden önemli olduğu ve bunun için uygun firma organizasyonunun nasıl olması gerektiği belirtilmiştir. ISO 9000 standartları ve farklı uygulamalar da dikkate alınarak firmada çalışanların kalite sistemi içerisindeki sorumlulukları ele alınmıştır. Burada üst, orta kademe yönetimin ve işçilerin sorumlulukları tanımlanmıştır. ISO 9000 kaydım hedefleyen bir firmanın ilk yapması gereken, mevcut sistemin analizinin nasıl yapılması gerektiği tanımlanmış ve bunun için çeşitli yöntemler önerilmiştir. Daha sonra firmanın kendisi için doğru standardı seçebilmesi amacıyla standartlar karşılaştırılmış ve seçim kriterleri ortaya konmuştur. Ayrıca, ISO 9000 kaydı düşünen firmaların ortak sorusu olan kalite sisteminin maliyetinin ne olabileceği ele alınmıştır. ISO 9000 kaydı için gerekli olan diğer bir önemli konu da kalite sistem dokümantasyonudur. Bu tez kapsamında ana hatlarıyla kalite el kitabının nasıl hazırlanması, neleri içermesi, kalite politikasının, prosedürlerin ve iş talimatlarının nasıl yazılması gerektiği üzerinde durulmuştur. ISO 9000 standartlarında kısaca açıklanmasına rağmen uygulamalarda ve dış tetkiklerde oldukça büyük öneme sahip eğitim konusu da bu tez kapsamında ele alınmıştır. Daha sonra ISO 9001' deki maddelerle de uyumlu olarak sözleşmenin gözden geçirilmesi, satınalmada kalite, satıcı firmaların seçimi, üretimde kalite, ürünün tanımı ve izlenebilirliği, proses kontrol, muayene ölçme ve testler, uygunsuzlukların tespiti, düzeltici eylemler, taşıma, depolama, ambalajlama, muhafaza, sevkıyat, kalite sisteminin iç ve dış tetkiklerle denetimi ve istatistiksel yöntemlerin kullanımı gibi çeşitli konular ele alınmıştır. Teorik incelemenin son kısmında ise ISO 9000 standartlarında doğrudan yer alamayan ancak ISO 9000 standartlarını aşan toplam kalite yönetimi, sürekli kalite iyileştirme ve yeniden süreçleme gibi ileri kalite yöntemlerine değinilmiştir. Uygulama kısmında ise polipropilen esaslı plastik boru ve fitingslerini üreten bir firmada öncelikle firmanın mevcut durumu incelenmiştir. Firma için proses kontrolünü sağlayabilecek uygun ölçme sistemi ve ölçüm noktalan önerilmiştir. Daha sonra ileride yapılacak kalite sistemi çalışmalarında örnek oluşturması amacıyla firma kalite politikası, bir prosedür ve bir iş talimatı yazılmıştır. Son olarak da firmanın ürettiği ürünlerden ölçme verileri toplanarak temel istatistiksel yöntemlerden bazıları örnek olarak uygulanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, before the quality term is defined and after the historical development of quality is examined. It take over the contents of ISO 9001, ISO 9002, ISO 9003, ISO 9004 and TS ISO 9005 (ISO 8402) which are standard constructing the basis of ISO 9000 series. It determine why ISO 9000 registration is so important and how make a suitable company organization for ISO 9000 It determined the responsibilities company's personnel in quality system in consideration with ISO 9000 and different applications. Here, the responsibilities of managers and workers is defined. It defined the analyze of present condition which is the first thing to make for a company which take the ISO 9000 registration and for this analyze different methods are proposed. After, for a company select the correct standard for it self, the standards are compared and selection criterions are defined. The quality system costs which is the common question of companies taking the ISO 9000 registration is examined. An other important subject for ISO 9000 registration is the quality system documentation. In this thesis, how prepare a quality handbook, the content of a quality handbook, how write a quality politic, procedure and work instructions is defined. The education which is a subject shortly defined in ISO 9000 standards but a very important subject for company applications and quality audits is examined in this thesis. After, in consideration with the parts of ISO 9001, some subjects as revision of contract, quality in buying, selection of buyer companies, quality in production, definition of product an observatibility, process control, inspections, measures and tests, determination of unsuitability, correction actions, transport, storing, packing, protection, dispatching, internal and external quality audits and use of statistical methods is defined. In last part of theoretical examination, some advanced quality applications as total quality management, continuous quality improvement and reengineering is examined. That applications aren't included in ISO 9000 standards but these applications goes beyond the ISO 9000 standards. In application chapter before the present condition of a company which make polypropylene plastic pipe and fittings is analyzed. Suitable measuring systems and measuring points is proposed to company for obtain process control. After, for using as example, in quality system development works a quality politic, a procedure and a work instruction is writhed. In last chapter some statistical methods are applied on measuring data obtained from the products of the company. VII