Kişi-iş uyumu ve kişilik özelliklerinin çalışan iş performansı üzerindeki etkileri
The impact of person- ob fit and personality traits on employee job performance
- Tez No: 677567
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Kişi-İş Uyumu ve Kişilik Özelliklerinin çalışan İş Performansı arasındaki ilişkinin ne derece anlamlı olduğunu saptamak adına yapılmıştır. Bu çalışmada kişi-iş uyumunun ve beş büyük kişilik özelliklerinin iş performansı üzerindeki olası etkileri görev performansı temel alınarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre araştırmacı, sanatçı, sosyal ve geleneksel kişilik tiplerinin algılanan iş performansı üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Beş Büyük Kişilik özelliklerinin algılanan iş performansı üzerindeki etkilerine ilişkin bulgulara bakıldığında, sorumluluk değişkeni dışında uyumluluk, nevrotizm, dışadönüklük ve açıklık değişkenlerinin algılanan iş performansı üzerinde anlamlı etkileri vardır. Kişi -İş uyumunun algılanan iş performansı üzerindeki etkilerinde Beş Büyük kişilik özelliklerinin biçimlendirici etkilerine bakıldığında, sorumluluk ve dışadönüklük değişkenlerinin biçimlendirici etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırmacı Kişilik Tipinin algılanan iş performansı üzerindeki etkisinde sorumluluk ve dışadönüklük değişkenlerinin, sanatçı kişilik tipinin algılanan iş performansı üzerindeki etkisinde sorumluluk ve açıklığın biçimlendirici etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak sosyal ve geleneksel kişilik tipinin algılanan iş performansı üzerindeki etkisinde ise yalnızca açıklık değişkeninin biçimlendirici etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study main aim is to determine the possible effects of person-job fit and the big five personality traits on job performance focusing on task performance. According to the results of the study, it is determined that there is a moderately significant relationship between the perceived job performance and the investigator, artist, social and traditional personality types. When the findings on the effects of the Big Five Personality traits on perceived job performance are examined, it is seen that except for the conscientiousness traits, agreeableness, neuroticism, extraversion and openness, had significant effects on perceived job performance. It is figured out that when moderating effects of Big Five personality traits on the relationship between person-job fit on perceived job performance are examined, responsibility and extraversion personality traits moderated the mentioned relationship. Moreover, it is determined that the moderating effects of the conscientiousness and extraversion are statistically significant on the relationship between investigator type and job performance, and that conscientiousness and openness had moderating effects on the relationship between artistic type and job performance. Finally, it is revealed that only the openness traits moderates the relationship between social and traditional personality type and perceived job performance.