Developing a digital storytelling program for young learners to improve the listening performance
Çocukların İngilizce dinleme becerisini geliştirmek için dijital hikaye anlatıcılığı programı geliştirme
  1. Tez No: 677568
  2. Yazar: AYŞENUR AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM HÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dinleme becerilerini öğretmek ve test etmek, Yabancı dil olarak İngilizce (YDİ) sınıflarında yıllardır popüler araştırma konuları olmuştur. Teknolojinin İngilizce öğretimine entegre edilmesi de yaygınlaşmıştır ve bu amaçla mevcut çalışmada dijital hikaye anlatma programı uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, dijital öykü anlatımı programının, 11-12 yaş grubu öğrencilerin dinleme-anlama becerilerinin Flyers sınavı aracılığıyla gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları bir devlet okulunda 15'i deney grubunda ve 16'sı kontrol grubunda olmak üzere 31 yedinci sınıf öğrencisidir. Araştırma deneysel bir çalışma olarak; deney ve kontrol grubu olarak tasarlanmıştır. Nitel verilerin farklı açılardan analiz edilerek geçerliliğin belirlenmesi önemli olduğundan katılımcılardan veri toplamak için nicel araçlar kullanılmıştır. Nicel veri olarak, katılımcıların ön ve son test puanları analiz edilmiştir. Bu test Cambridge YLE sınavlarından birisidir; İngilizce öğrenenlerin yeterliliğini değerlendirmek için tasarlanmış İngilizce beceri testidir. Bu sınavın dinleme kısmı her iki gruba da uygulanmış ve puanları belirlenmiştir. Ön testin ardından deney grubuna, İngilizce öğrenen gençlerin Flyers testinde dijital öykü anlatımı programının dinleme-anlama becerileri ve başarısı üzerindeki etkisini görmek için sekiz hafta boyunca bir dijital öykü anlatımı programı uygyulanmıştırr. Çalışmanın sonuçları, dijital öykü anlatımı programı ile Cambridge YLE Flyers sınavında öğrencilerin dinleme becerilerinin yeterince geliştirilmesi arasında net bir ilişki kurmaktadır. Katılımcıların dinlediğini anlama becerileri gelişmiştir. Ayrıca katılımcılar, bu dijital öykü anlatımı programının İngilizce anlayışlarını geliştirdiğini belirtmişlerdir. Öğrenciler programdan keyif aldıkları için, motivasyonlarını ve dinleme konusundaki güvenlerini artırmaya yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Teaching and assessing listening skills have been popular research topics in EFL classrooms for decades. It is also common to integrate technology into English language teaching and for this purpose digital storytelling program DigiFlyers was applied to present study. The aim of the current study was to investigate the influences of digital storytelling program on improvement of young learners' listening comprehension skills. The participants of the study were 31 seventh grade students at a public school, 15 of whom are in the experimental group and 16 of whom are in the control group. A quasi-experimental design was utilized in the study, both qualitative data and quantitative data were gathered from the participants since it was significant to establish validity by analyzing the data from different perspectives. As a quantitative data, participants' pre and post test scores were analyzed. This test was one of the Cambridges YLE (Young Learners English) exams; Flyers test which was designed to assess English language learners' proficiency. The listening part of this exam was applied to both groups to mark their scores. After pre-test, DigiFlyers was taught to the experimental group for eight weeks to see the effects of DigiFlyers on listening comprehension skills of young learners of English. The result of the study reveals that listening comprehension skills of the participants in the experimental group improved. Participants' listening comprehension skills improved. In addition, these participants mentioned that this digital storytelling program enhanced their understanding of English. It helped to increase their motivation and confidence in listening since students enjoyed the program.