Türkiye'de okuyan Cibutili öğrencilerin Türk televizyon dizilerine yönelik algıları
The perceptions of students with djibouti studying in Turkey towards Turkish TV series
- Tez No: 677579
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Televizyon gündelik yaşamımızda vazgeçilmez medya araçlarından biri hâline gelmiştir. İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte televizyon bireylerin düşünce ve davranışlarını biçimlendirmede daha etkili hale gelmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, toplumlar arası kültürün aktarılması, toplumsal sorunların çözülmesi işlevleriyle televizyon oldukça önemli bir rol oynamıştır. Televizyon dizileri son yıllarda Türkiye içinde ve dışında yüksek oranda beğeni kazanmış̧, büyük bir izleyici kitlesi oluşturmuştur. Türk dizileri Cibutili öğrencilerden de yoğun ilgi görmektedir. Bu nedenle bu çalışma öğrencilerin Türk televizyon dizilerine yönelik algılarını ve dizileri izleme motivasyonlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda derinlemesine mülakat yöntemi uygulanmış ve amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara ve Çankırı illerinde eğitim gören Cibutili öğrencilerden oluşan 24 kişilik bir katılımcı grubu oluşturmuştur. Öğrencilerle 5-15 dakika yüz yüze görüşme yapılmış ve görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Bilim Kodu : 116509 Anahtar Kelimeler : Cibuti, kullanımlar doyumlar, Türk dizileri, dizi izleme motivasyonları, Cibutili öğrenciler Sayfa Adedi : 87 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Zakir AVŞAR
Özet (Çeviri)
Television has become one of the indispensable means of communication in our daily life. With the development of communication technologies, television becomes even more effective in shaping individuals' thoughts and behaviors. Television has played an essential role with its functions of informing and educating society, transmitting inter-communal culture, and solving social problems. Television serials have gained high acclaim within and outside of Turkey in recent years, creating a large audience. Turkish TV series receive great appreciation from Djiboutian students who study in Turkey. This study aims to examine Djiboutian students' perceptions of Turkish TV series and their motivation to watch them. In this context, the in-depth interview method was applied and the purposeful sampling method was used. The sample of the study consisted of a 24-person group of Djiboutian students studying in Ankara and Çankırı provinces. Students were interviewed face to face for 5-15 minutes and the data were collected using the interview form.