Öğretmenlerde öz şefkat, belirsizliğe tahammülsüzlük ve bilinçli farkındalığın psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-competence, intolerance of uncertainty and mindfulness variables with flourishing in teachers
- Tez No: 677580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlerin öz şefkat, belirsizliğe tahammülsüzlük bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma verileri 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlerden toplanmıştır. Araştırmaya 500 öğretmen katılmış olup bunların 337'i kadın (% 67.4) ve 163'ü (% 32.6) erkektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş ve nicel araştırma deseniyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi vb. ile ilgili soruların yanıtlarını alabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ),Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Öz Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, tek yönlü ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı işlemleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre öğretmenlerin psikolojik İyi oluş düzeyleri cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, belirsizliğe tahammülsüzlük, bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Sonuçlara göre kadın öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları erkek öğretmenlerden daha yüksektir. Psikolojik iyi oluş, öz şefkat, bilinçli farkındalık ve belirsizliğe tahammülsüzlük değişkenleri okul düzeyi, hizmet süresi, medeni duruma göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin iyi oluş ve öz şefkat düzeyleri eğitim düzeyine göre farklılık gösterirken, bilinçli farkındalık ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluş ve öz şefkat düzeylerinde Lisans ve tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora mezunlarına göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmektedir. Araştırma sonucuna göre tüm değişkenler arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Psikolojik iyi oluş ile bilinçli farkındalık ve öz şefkat arasında pozitif yönlü ilişki bulunurken belirsizliğe tahammülsüzlük ile negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyi cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, öz şefkat, bilinçli farkındalık ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ayrıca öğretmenlerde psikolojik iyi oluş ve öz şefkat eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Buna karşın öğretmenlerin psikolojik iyi oluş, öz şefkat, bilinçli farkındalık ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri okul düzeyi, medeni durum ve hizmet süresine göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Elde edilen veriler alan yazına dayalı olarak tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to exmaine the relationship between the variables of self-compassion, intoleranceof uncertainty, mindfulness and flourıshıng among teachers working within the Ministry of National Education in Turkey. The research data were collected from the teachers working under the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. 500 teachers participated in the study, 337 of them are female (67.4%) and 163 are male (32.6%). The research was conducted with a relational survey model and was carried out with a quantitative research design. Participants' gender, age, education level, etc. The demographic information form developed by the researcher, the Mindful Attention Awareness Scale and the Self-Compassıon Scale were used to get the answers to the questions about. In the analysis of the data, Independent Sample T-Test, one-way ANOVA, Pearson Product Moment Correlation Coefficient operations were applied. According to the data obtained from the research, while the flourıshıng levels of the teachers differ significantly according to gender, no significant differences were found in the levels of intolerance to uncertainty, mindfulness and self-compassion by gender. According to the results, flourıshıng of female teachers is higher than male teachers. The variables of flourıshıng, self-compassion, mindfulness and intolerance to uncertainty do not differ significantly according to school level, length of service, marital status. While teachers' levels of flourıshıng and self-compassion differ according to their education level, their level of mindfulness and intolerance to uncertainty do not differ significantly according to education level. It is seen that teachers' flourıshıng and self-compassion levels are significantly higher than those of undergraduate and graduate graduates. According to the results of the research, significant relationships were found between all variables. While there was a positive relationship between flourıshıng and mindfulness and self-compassion, a negative relationship was found with intolerance to uncertainty. While the flourıshıng level of teachers differs significantly according to gender, it does not differ significantly in terms of self-compassion, mindfulness and intolerance to uncertainty. In addition, teachers' flourıshıng and self-compassion show a significant difference according to their education level. On the other hand, teachers' levels of flourıshıng, self-compassion, mindfulness and intolerance to uncertainty do not differ significantly according to school level, marital status and length of service. The data obtained were discussed based on the literature, and various suggestions were presented to researchers and practitioners.