Elit seviyedeki güreşçilerin depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of depression levels of elite wrestlers
- Tez No: 677581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada milli takım seviyesinde güreş yapan elit erkek sporcuların depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırmanın evrenini, Büyükler ve gençler kategorisinde milli olmuş erkek güreşçiler oluşturmaktadır. Örneklemini ise tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlen 2020/2021 sezonunda Türkiye Güreş Federasyonu tarafından düzenlenen milli takım kamplarına katılan toplam 104 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 6 maddelik“Kişisel Bilgi Formu”ve Zung (1965) tarafından geliştirilen ve Gençdoğan (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Zung Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistic 25 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, yüzde (%), frekans, ortalama, standart sapma değerleri olarak yansıtılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadıklarına Skewness – Kurtosis testi ile bakılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde değişkenler arası farkları belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t testi ve Tek yönlü varyans analizi (Anova) testlerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, araştırmaya katılan elit düzeydeki güreşçilerin orta düzeyde depresif belirtiler gösterdikleri tespit edilmiştir. Elit düzeydeki güreşçilerin depresyon düzeylerinin düşürülebilmesi için kulüp ve milli takım seviyesinde sürekli olarak psikolojik danışmanlık hizmetlerinin sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the depression levels of elite male athletes wrestling at the national team level. The research is descriptive in scanning model. The universe of the research consists of male wrestlers who became national in the category of adults and youth. The sample set with random sampling method constitutes a total of 104 athletes participated in the national team camp organized by the Turkey Wrestling Federation in the 2020/2021 season. In the study,“Personal Information Form”with 6 items prepared by the researcher and Zung Depression Scale developed by Zung (1965) and adapted to Turkish by Gençdoğan (2001) were used in order to determine the demographic characteristics of the participants. IBM SPSS Statistic 25 package program was used for data analysis. The data obtained were reflected as percentage (%), frequency, average and standard deviation values. Whether the data was normally distributed or not was determined by the Skewness – Kurtosis test. Independent groups t test and One-way analysis of variance (Anova) tests were used to determine the differences between variables in the data with normal distribution. As a result, it was found that elite wrestlers participating in the study showed moderate depressive symptoms. In order to reduce the depression levels of elite wrestlers, it is recommended to provide psychological counselling services at the club and national team level continuously.