Yalıtım malzemelerine ait fiziksel özelliklerin belirlenerek ekonomi analizlerinin yapılması
Determination of physical properties of insulation materials and their economic analysis
- Tez No: 67759
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yalıtım malzemelerinin test metodları, malzeme türü ve kullanılan standartların şekline göre değişim göstermektedir. Dolayısıyla tüm yalıtım malzemeleri test metod şekilleri malzemelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin farklılıklarına göre sınıflandırılır. Malzemelere ne tip testlerin yapılacağı ilgili standartlarla belirlenmiştir. Ancak dünyadaki kalite standartlarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle standartlar arası farklıkların sebep olduğu problemleri çözmek için ortak, standart uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde ısı yalıtım malzemeleri kimyasal içerikleri esas alınarak organik,anorganik ve sentetik olmak üzere üç sınıfta incelenmiştir; malzemenin fiziksel özellikleri, üretim şekilleri, içerikleri ve kullanım alanları belirtilmiş, ilgili tablolar verilmiştir. ikinci bölümde; plastik ve sert gözenekli malzemelerin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için gerekli olan sekiz adet Türk Standardı belirtilmiştir. Bu standartlar; test metodu, test cihazları, numunelerin test için hazırlanması, deneyin yapılışı, hesap ve sonuçların gösterilmesi başlıkları altında incelenmiştir. Son bölümde ise Y.T.Ü. Makina Mühendisliği Bölümü Termodinamik ve Isı Tekniği Labaratuvarlarında yapılan polietilen esaslı ısı yalıtım malzemelerinin fiziksel özelliklerinin tayini deneyleri anlatılmıştır. Bu deney uygulamalarında standartlarda belirtilen durumların nasıl oluşturulduğu standartlardaki problemlerin nasıl ve hangi yaklaşımlarla çözümlendiği anlatılmış, yapılan deney sonuçlan verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The test methods of insulation materials change according to the type of material and standards which are applicable. Test methods of insulation materials are classified according to their physical and chemical properties.Relevant standards determine which tests would be applied to the material. Because the quality standards vary, to overcome problems caused by the differences between these standards, the preperation of a single standard has been initiaed. In the first part of this study, thermal insulation materials have been examined in three groups ; organic, inorganic and synthetic on the basis of their chemical composition. Physical properties, production methods, compositions and application areas have been determined and related tables have been presented. In the second part, eight Turkish Standards have been presented which determine the physical properties of rigid cellular materials. These standards are examined under titles given as; test methods, test apparatus, preparation of samples for the test, experimentation, calculation and report presentation. In the last part, some experiments have been to determine the physical properties of polyethylene based thermal insulation materials at theThermal Science Laboratories of Yıldız Technical University Mechanical Engineering Department. The problems encountered during the application of the standards and the achievement of the proper test conditions have been explained. Finally some experimental results related to the tests performed have been presented. vn