Keçilerde eksogen hormon kullanarak üremenin denetlenmesi olanakları
Possibillities of supervision of reproduction using exogen hormone in goats
- Tez No: 677624
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, keçilerde etkin östrus senkronizasyonu ve yüksek döl verimi elde edebilmek için kullanılan eksojen hormon protokollerinin çeşitli döl verimi parametrelerine etkilerini bilimsel literatürler kapsamında değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Literatür verileri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, keçilerde etkin seksüel senkronizasyon ve döl verimi elde edebilmek için progestagen, PGF2α, gonadotropin, Ovsynch, Co-synch ve melatonin protokollerinin kullanıldığı, progestagen içeren vajinal süngerlerin kısa veya uzun süreli uygulanabileceği, progestagen protokollerinin farklı üreme performansları sağlayabileceği, üreme döneminde GnRH kullanılmasının tatmin edici östrus senkronizasyonu ve döl verimi sağladığı, üreme mevsiminde çift doz PGF2α uygulanmasının östrus senkronizasyonu ve yüksek doğurganlık için etkili yöntem olduğu, Ovsynch protokolünün klasik progestagen protokollerine bir alternatif olarak önerilebileceği, Ovsynch protokolünün Co-synch ve PGF2α protokollerine kıyasla üreme performansına daha iyi yanıt verdiği, gün uzunluğunun arttığı dönemlerde melatonin uygulanmasının üreme performansını iyileştirdiği belirlenmiştir. Seksüel senkronizasyon protokollerine ilişkin bu bildirişler, yetiştiriciler tarafından dikkate alınıp, uygun protokolün veya protokollerin kullanılması durumunda, hayvancılık gelirlerini önemli ölçüde arttırabilecekleri ve dolayısıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlayabilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effects of exogenous hormone protocols used to achieve effective estrus synchronization and high fertility in goats on various fertility parameters within the scope of scientific literature.When the literature data are evaluated as a whole, it has been determined that progestagen, PGF2α, gonadotropin, Ovysync, Co-synch and melatonin protocols are used to achieve estrus synchronization and fertility in goats, progestagen containing vaginal sponges can be applied for short or long term, progestagen protocols can provide different reproductive performances, the use of GnRH during the reproductive period provides satisfactory estrus synchronization and fertility, double dose PGF2α administration during the breeding season is an effective method for estrus synchronization and high fertility, Ovsynch protocol can be recommended as an alternative to classical progestagen synchronization applications, the Ovsynch protocol responded better to reproductive performance compared to Co-synch and PGF2α protocols, and melatonin application improved reproductive performance during periods of increased day length. It can be said that if these notifications about estrus synchronization protocols are taken into account by the breeders and the appropriate protocol or protocols are used, they can significantly increase livestock incomes and thus make a significant contribution to the country's economy.