Riskli akut koroner sendrom hastalarındavasküler enflamasyon belirteçleri ve statinlerinetkisi
Vascular inflammation markers and effects ofstatins in risky acute coronary syndromes
  1. Tez No: 677626
  2. Yazar: ALİ ÇONER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP AYDINALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koroner arter hastalığı erişkin hasta grubunda tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Koroner arter hastalığı farklı klinik prezentasyonlarla görülebilir. Genellikle aterosklerotik plak rüptürü veya erozyonu sonrası Akut Koroner Sendromlar görülür. Akut Koroner Sendromlarda kardiyak troponinler gibi miyokart hasarını gösteren kardiyak belirteçlerin yanısıra vasküler enflamasyonu gösteren belirteçler de yükselmektedir. Çalışmamıza acil servise ST segment yükselmesiz akut koroner sendrom kliniğiyle başvuran ve klinik açıdan orta-yüksek riskli olarak değerlendirilerek koroner anjiyografi yapılan 40 hasta alındı. Hastaların ortalama yaşı 65.1±13.8 (p=0.642) idi. Hastaların 19 (%47,5) tanesi kadın, 21 (%52,5) tanesi erkekti. Tüm hastaların başvuru anı ve 72.saat kontroldeki hs-CRP ve sLOX-1 reseptörü değerlerine bakıldı. Aterosklerotik plak yükü skorlaması olan modifiye Gensini skoru tüm hastalarda hesaplandı. Daha sonra hastalar demografik özellikleri açısından benzer 2 gruba randomize edilerek 2 farklı statin (Atorvastatin vs. Rosuvastatin) verildi ve 72.saat kontrollerindeki hs-CRP ve sLOX-1 reseptörü değerlerindeki değişimler karşılaştırıldı. Primer sonlanım noktası akut koroner sendrom hastalarında vasküler enflamasyon belirteçleri üzerine 2 statin arasındaki fark olarak belirlendi. Sekonder sonlanım noktası olarak aterosklerotik plak yükü ile vasküler enflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkinin açıklanması belirlendi. Elde edilen sonuçlarda modifiye Gensini skoru başvuru hs-CRP ve sLOX-1 reseptörü değerleriyle korele idi. Daha yüksek hs-CRP ve sLOX-1 reseptörü değeri olan hastalarda modifiye Gensini skoru daha yüksek hesaplandı (p değerleri
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is an important cause of morbidity and mortality in adult patient population around the world. Coronary artery disease can be seen in different clinical presentations. In most conditions, acute coronary syndromes are seen following atherosclerotic plaque rupture or erosion. In acute coronary syndrome patients vascular inflammation biomarkers are also elevated besides cardiac biomarkers showing myocardial damage like cardiac troponins. Forty patients admitted to our emergency department with non-ST segment elevation acute coronary syndome were enrolled in our study. All of the patients undergone coronary angiography because all of these patients had intermediate or high risk unstable angına pectoris or non-ST segment elevation myocardial infarction. Mean age of patients was 65.1±13.8 (p=0.642). 19 patients were women and 21 patients were men (%47,5 vs. %52,5). Serum sample for hs-CRP and sLOX-1 receptor was taken at arrival time and 72nd hour control. Modified Gensini score which gives information about atherosclerotic plaque burden was calculated in all patients. Patients were randomized to two identical groups and Atorvastatin and Rosuvastatin were given to groups. We took blood samples at presentation and at 72nd hour controls for hs-CRP and sLOX-1 receptor. Primary endpoint was difference between 2 statins on vascular inflammation biomarkers in acute coronary syndrome patients. Secondary end-point was the relation of atherosclerotic plaque burden with vascular inflammation biomarkers. Modified Gensini score was associated with higher values of hs-CRP and sLOX-1 receptor. We found higher modified Gensini scores in higher hs-CRP and sLOX-1 receptor levels (p values