Sürdürülebilir kent içi ulaşım bakışıyla, İstanbul kent içi raylı sistemlerinin incelenmesi ve bir karşılaştırma
Investigation of Istanbul urban rail systems with a sustainable urban transportation perspective and a comparison
  1. Tez No: 677631
  2. Yazar: SUAT TALHA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sürdürülebilirlik kavramının her alanda etkin olmaya başlaması ile birlikte sürdürülebilir ulaşım kavramı da kentsel alanlar için önemli bir yol gösterici haline gelmiştir. Bu konuda son yıllarda önemli değişimler ve yeni yol haritaları gündeme gelmeye başlamıştır. Bu bağlamdan yola çıkılarak araştırmanın amacı, sürdürülebilir ulaşım politikaları kapsamında kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinin Türkiye'nin metropol şehri olarak adlandırılan İstanbul ve Dünya'da kent içi raylı ulaşım politikalarında başarılı olan Almanya Berlin örnekleri üzerinden karşılaştırılması yapılarak; yapılış, gelir-gider, kullanım, raylı sistem araçları ve bu araçların kıyaslanmasına dayalı yerleştirme açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable transportation has become an important guide for urban areas as the concept of sustainability begins to become active in all areas. In recent years, important changes and new road maps have started to be brought to the agenda. In this context, the aim of the research in the context of sustainable transport policies on the basis of urban rail transport systems of the metropolitan city of Turkey, known as sustainable urban transport policies in Istanbul and Berlin Germany in the world who are successful by comparison with the samples; construction, construction costs, income-expense, handling, towing and towed vehicles and of these vehicles based on the comparison in terms of the placement were investigated.