Lisansüstü eğitimde dijital süreç yönetim sisteminin kullanımı ve kabulünün incelenmesi: Atatürk Üniversitesi örneği
The use and acceptance of digital process management system in PostGraduate education: Atatürk University case
  1. Tez No: 677639
  2. Yazar: SİBEL KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyeleri ile LEDSYS arasındaki ilişkiyi yapısal eşitlik modeli ile inceleyen bu çalışma, 278 katılımcı ile 51 ifadeden oluşan 14 faktörlü (öznel kural (OK), sosyal imaj (SI), çıktı kalitesi (CK), iş ilişkisi (II), sonuç göstergesi (SG), bilgisayar kullanım eğilimi (BKE), dış kontrol algıları (DKA), bilgisayar kullanım yeterliği (BKY), bilişim sistemleri ile ilgili kaygı (BK), algılanan zevk (AZ), algılanan kullanım kolaylığı (AKK), algılanan fayda (AF), davranışsal niyet (DN), gerçekleşen davranış (GD) ve gönüllülük (G)) TKM 3 ölçeği uygulanarak yapılmıştır. Katılımcılardan Mayıs 2019-Kasım 2020 arasında toplanan veriler ile yapısal eşitlik modeli kullanılarak (AMOS) katılımcıların LEDSYS' yi kabul düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmanın birinci modelinde en çok etkili olan faktör; 0,856 katsayısı ile DN' nın GD üzerine etkisi, 0,671 ile AK' nın DN üzerine etkisi olmuştur. Bunu; 0,318 katsayı ile OK' nın SI üzerine etkisi ve 0,318 katsayısı ile OK' nın SI üzerine etkisi takip etmektedir. Çalışmanın ikinci modelinde ise; en etkili faktör 1,382 ile BKE' nin AKK üzerine etkisi olmakla beraber; bunu 0,878 katsayı ile DN' nin GD üzerine etkisi takip etmiştir. AKK' nın AF üzerine etkisi ise 0,638 katsayı ile AF' nin DN üzerine etkisi 0,625 katsayı ile takip etmektedir. Faktörlerin bütüncül olarak ele alındığı üçüncü modelde ise (TKM 3) 1,354 ile BKE, AKK üzerine en baskın etkiyi göstermiştir. Ayrıca, 0,882 ile DN' nin GD üzerine etkisi, 0,655 katsayısı ile de AF' nin DN üzerine etkisi belirgin düzeyde öne çıkmaktadır. Faktörlerin tamamına bakıldığında ikinci ve üçüncü modelde en güçlü etkinin BKE tarafından AKK üzerine yaptığı belirlenmiştir. Birinci modelde ise DN, GD üzerine en güçlü etkiyi gösteren faktör olmuştur. Diğer taraftan; üçüncü modelde CK ile II etkileşiminin AF üzerine etkisi anlamlı olsa da modellerdeki katsayılar karşılaştırıldığında, en düşük etkiyi oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the relationship between Atatürk University Faculty Members and LEDSYS with a structural equation model, consists of 278 participants and 51 statements with 14 factors (subjective norm, social image, output quality, job relevance, output quality, result demostrability, computer self-efficacy, perceptions of external control, computer anxiety, computer playfulness, perceived enjoyment, perceived usefulness, perceived ease of use, behavioral intention) by applying the TAM 3 scale. The acceptance levels of the participants to LEDSYS were determined by using the structural equation model (AMOS) with the data collected from the participants between May 2019 and November 2020. The most influential factor in the first model of the study; The effect of DN on GD with 0.856 coefficient and AK with 0.671 had the effect on DN. This; The effect of OK on SI with 0,318 coefficient and the effect of OK on SI with 0,318 coefficient follow. In the second model of the study; Although the most effective factor with 1.382 is the effect of BMI on ABC; this was followed by the effect of DN on GD with a coefficient of 0.878. The effect of AKK on AF is followed by the coefficient of 0.638 and the effect of AF on the DN with a coefficient of 0.625. In the third model (TAM 3) where the factors are considered as a holistic one, with 1.354, BMI showed the most dominant effect on PCO. In addition, the effect of DN on GD with 0.882 and the effect of AF on DN with its 0.655 coefficient stand out significantly. Considering all of the factors, it was determined that the strongest effect was made by BMI on PCO in the second and third models. In the first model, DN was the factor that showed the strongest effect on GD. On the other hand; Although the effect of CK and II interaction on AF was significant in the third model, it was seen that it had the lowest effect when the coefficients in the models were compared.