Sürekli ekstrüzyonda kaynama olayının incelenmesi
  1. Tez No: 67765
  2. Yazar: AHMET ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Ekstrüzyon yöntemiyle elde edilen ürünler İnşaat sektöründe, Otomotiv sektöründe, Elektronik sektöründe, Mobilyacılık ve Süsleme sektöründe ve Reklamcılık gibi farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Ekstrüzyon bilindiği gibi, çok miktarlarda üretim yapmaya uygun bir yöntemdir. Bu yöntemle belli bir kesite sahip istenen uzunlukta ürünler elde edilebilir. Bu özellikleri nedeniyle ekstrüzyon yöntemi üzerine bir çok araştırmalar yapılmış ve çok büyük gelişmeler sağlanmıştır. Bu çalışmamızda öncelikle Ekstrüzyon yöntemlerini açıklayıp daha sonra da Ekstrüze edilebilen malzemeler, Ekstrüzyonda sıcaklık, basınç, Ekstrüzyon matrislerini tanıtmaya çalışacağız. En son olarakta sürekli Ekstrüzyonda kaynama olayını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Goods are produced by means of Extrusion metod have been used in many different sectors such as Building sector, Electronic sector, Furniture and Decorative making sector and Advertising sector. As it is known, Extrusion is a suitable method to make mass production. In this method, the products have specified sections can be produced at desired length. Due to its' peculiarities, there are many research on about extrusion metod and have acquired many development. In this study, we will reveal first Extrusion metods and then, Extrudable materials, Temparature and Pressure in Extrusion, and Extrusion Dies. At last, We will survey Welding phenomenon in continious Extrusion. VI