Koroner arter baypas cerrahisinde farklı risk skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of different risk scores in coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 784266
  2. Yazar: ECEM KOLCU KUĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA TÜRKAN KUDSİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Elektif koroner arter baypas cerrahisi geçiren yetişkin hastalarda EuroSCORE II ve ACEF II skorlama sistemlerinin karşılaştırılması ve obezitenin mortalite ve morbidite üzerine katkısının belirlenmesidir. Yöntem: Prospektif gözlemsel bu çalışmada, elektif izole koroner arter baypas cerrahisi planlanan 18 yaş üstü 180 hasta randomize olarak dahil edildi. Anestezi polikliniğinde veya serviste hastaların klinik durumu, laboratuvar ve radyolojik tetkikleri, öyküsü, kilo ve boy değerleri, yandaş hastalıkları, transtorasik ekokardiyografi, solunum fonksiyon testi bulguları, EuroSCORE II ve ACEF II risk skorlamalarının hesaplanması için gerekli olan değerler ve bilgiler sorgulandı ve kaydedildi. Postoperatif birinci gün, taburculuk günü ve 15. gün vital bulguları, hemogram ve biyokimya değerleri kaydedildi. Postoperatif ilk 30 gün içinde gelişen mortalite, hastanede kalış süresi ve taburculuk sonrası mortalite takibi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Comparison of EuroSCORE II and ACEF II scoring systems in adult patients undergoing elective coronary artery bypass surgery and determining the contribution of obesity to mortality and morbidity. Methods: In this prospective observational study, 180 patients over the age of 18 who were scheduled for elective isolated coronary artery bypass surgery were randomized. The clinical status, laboratory and radiological examinations, history, weight and height values, comorbidities, transthoracic echocardiography, pulmonary function test findings, values and information required for the calculation of EuroSCORE II and ACEF II risk scores were questioned and recorded in the anesthesia clinic or service. Vital signs, hemogram and biochemistry values were recorded on the first postoperative day, discharge day and 15th day. Patients who developed mortality in the first 30 days postoperatively, length of hospital stay and mortality after discharge were recorded. Results: Among the comorbidities, only chronic lung disease and high creatinine levels made a significant difference in terms of mortality.