KABG yapılan 75 yaş üstü hastalarda operasyonrisk analizinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospectıve evaluatıon of operatıon rısk analysıs ın CABG performed patıents over 75 years of age
  1. Tez No: 677653
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Koroner arter hastalığının (KAH) gelişiminde yaş önem arzeden bir risk faktörüdür. Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi toplumun demografik farklılık göstermesiyle artmaktadır. Çalışmamıza dahil edilen 75 yaş ve üzeri hastaların cinsiyetleri, renal disfonksiyonunun olup olmaması, peroperatif kros-klemp süresi, bypass süresi, postoperatif dönemde yoğun bakım sürelerine göre değerlendirerek çalışmamızda mortalite ve morbiditenin risklerinin derecesini belirlemeyi amaçladık. Cinsiyete göre kadın hastaların yoğun bakımda kalma süresinin erkek hastalara oranla daha uzun olduğu ve damar sayısı sınıflarına göre damar sayısının artmasına paralel olarak bypass ve kros-klemp sürelerinde artma olduğu gözlendi. Yoğun bakımda yatış süresinin 1 birim artması sonucunda, mortalite riski 1,697 kat artacaktır (%69,7). Renal disfonksiyon durumunun mortaliteyi etkileyen anlamlı bir değişken olduğu tespit edilmiştir. Renal disfonksiyonu olanların, olmayanlara göre mortalite riski 12,875 kat daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Age is an important risk factor in development of Coronary Artery Disease (CAD). In our country, it is increasing with the demographic difference of the society as in whole world. We aimed to determine the grade of mortality and morbidity risks in our study by evaluating gender of the patients aged 75 years old and over included in our study, presence or absence of preoperative renal disfunction, cross duration during operation, bypass duration, and intensive care periods in the postoperative period. It was observed that lenght of stay in the intensive care unit was longer for female patients according to gender and that bypass and cross-clemp durations increased in parallel with increase in number of veins according to number of vascular classes. As a result of 1 unit increase hospitalization duration in intensive care unit, mortality risk will increase 1.697 times (69.7%). Renal impairment was found to be a significant variable affecting mortality. It was seen that those with renal impairment had a mortality risk of 12,875 times higher than those without.