Sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçlarının önlenmesine ilişkin bir inceleme
An investigation into crime prevention about fake and misleading content documents
- Tez No: 677671
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçları, ülkemizde oldukça yaygın olarak işlenen vergi suçlarıdır. Bu suçların önlenmesi ve tespit edilmesi vergi gelirlerinin arttırılması ve kamu düzeni bakımından oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı da söz konusu vergi suçlarının önlenmesi, tespit edilmesi ve doğru bir şekilde cezalandırılması konularında çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmamızda sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma suçları kavramsal ve hukuki olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu suçlar ile ilgili kanuni ve idari düzenlemeler ortaya konulmuştur. Sonrasında uygulamada bu suçların neden, nasıl ve kimler tarafından işlendiğinin üzerinde durulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili olarak diğer ülke uygulamaları idare tarafından yapılan hatalar ve eksiklikler değerlendirilmiştir. En nihayetinde bu suçların önlenmesi ve tespitine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The crimes of fake and misleading content documents are tax crimes that very common in our country. Prevention and detection of these crimes are very important in terms of increasing tax revenues and public order. The aim of our study is to offer solutions for the prevention, detection and proper punishment of these tax crimes. In our study, the crimes of fake and misleading content documents are evaluated conceptually and legally. Legal and administrative regulations regarding these crimes have been investigated. Then it is emphasized that why, how and by whom these crimes are committed in practice In addition, the mistakes and deficiencies made by the administration about prevention and detection of these crimes are evaluated. As a result, solutions are offered for the prevention and detection of these crimes.