Türk vergi hukukunda sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma
Issuing and using of forged or misleading document as of its content in Turkish tax law
  1. Tez No: 762720
  2. Yazar: AHMET TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖMERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma fiilleri, Türk vergi hukukunun en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu fiillerden kaynaklanan suçlar ülkemizde yaygın olarak işlenmektedir. Sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesinin veya kullanılmasının amacı, ödenmesi gereken verginin hiç ödenmemesi ya da olduğundan az ödenmesidir. Bu fiillerin gerekli tespitler yapılarak asgari seviyeye indirilmesi, vergi gelirlerinin artması ve kamu düzeninin tesisi bakımından oldukça önemlidir. Çalışmamızın birinci bölümünde, sahte belge veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kavramları üzerinde durularak, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ya da kullanma nedenlerine, düzenleyenler hakkında yapılan genel tespitler ile bir belgenin sahteliğini ispat etme araçlarına ve bu suçların önlenmesi için yapılması gerekenlere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemenin ya da kullanmanın vergi hukuku açısından ve vergi ceza hukuku açısından doğurduğu sonuçlara değinilerek, söz konusu fiillerden kaynaklanan suç ve kabahatlerin“ne bis in idem”ilkesi ile uyum sorunu detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acts of issuing and using forged or misleading documents as of their contents have become one of the most fundamental problems of Turkish tax law. Crimes arising from these acts are commonly committed in our country. The purpose of issuing or using forged or misleading documents is the non-payment or underpayment of the tax due. Minimizing these acts by making the necessary determinations is very important in terms of increasing tax revenues and establishing public order. In the first part of our study, by defining the concepts of forged document or misleading document as of its content, the reasons for issuing and using forged or misleading documents as of their contents, general determinations about the issuers, the means of proving the forgery of a document and what needs to be done to prevent these crimes are given. In the second part, through emphasizing the consequences of issuing and using forged or misleading documents as of their contents in terms of tax law and tax criminal law, compliance problems between the crimes and misdemeanors arising from the aforementioned acts with the principle of“ne bis in idem”are examined in detail.