Suriyeli göçmenlerin kentlerde yaşadıkları ekonomik, sosyal ve kültürel sorunların analizi: İzmit ve Gebze örneği
Analysis of the economic, social and cultural problems faced by syrian migrants in cities: The case of Izmit and Gebze
  1. Tez No: 677677
  2. Yazar: İBRAHİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Suriye'de ortaya çıkan iç savaş ve meydana gelen karışıklığın kısa sürede düzelme ihtimali olmamasından dolayı Suriyeliler kendi ülkelerini terk edip komşu ülkelere göç etmeye başladılar. Ciddi boyutlara ulaşan bu göç durumu yakın komşu ülkelerde ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan ciddi olumsuz sonuçlar meydana getirmiştir. Bu göç sonrası göçmenlerin Türkiye'deki topluma uyum sağlamalarında bir takım sorunlar oluşmuştur. Suriyeli göçmenlerin çoğunun geri dönmemesi durumunu göz önünde bulundurursak hem göçmen kişilerin hem de Türk vatandaşları için uyum stratejileri geliştirilmeli ve planlanmalıdır. Yapılan bu çalışmada Suriyeli göçmenlerin kentlerde yaşadıkları ekonomik sosyal ve kültürel sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmada Kocaeli ilinin Gebze ve İzmit ilçeleri baz alınmış ve anket uygulaması yapılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen örneklem sayısı ele aldığımız çalışma için 500 olarak belirlenmiştir. Ele alınan ana kütle, Kocaeli'nin 392945 nüfuslu Gebze ve 365893 nüfuslu İzmit ilçelerinde ikamet eden toplam 21000 Suriyeli göçmen oluşmaktadır. Belirlenen örnekleme göre anket uygulamasının 260'ı Gebze ve kalan 240'ı ise İzmit ilçelerinde ikamet eden Suriyeli sığınmacılara 01.11.2020 ile 24.12.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türkçe bilme durumu ile sosyo-kültürel uyum arasında, çalışılan konum ile sosyo-kültürel uyum arasında ve gelir düzeyi ile sosyo-kültürel uyum arasında ortalama olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre Türkçe bilme durumu, çalışılan konum ve gelir düzeyleri göçmen bireylerin Gebze ve İzmit ilçelerinde ki toplum ile sosyo-kültürel uyumunu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the Civil War and the confusion that began in Syria are unlikely to improve soon, Syrians have left their home countries and started migrating to neighboring countries. This migration situation, which has reached serious dimensions, has had serious negative economic and socio-cultural consequences in the neighboring countries. After this migration, a number of problems arose in the adaptation of immigrants to society in Turkey. Given the fact that most Syrian migrants do not return, adaptation strategies should be developed and planned for both migrants and Turkish citizens. The aim of this study is to examine the economic, social and cultural problems that Syrian migrants experience in cities. In the study carried out for this purpose, Gebze and Izmit districts of Kocaeli province were based and the survey application was made. The number of samples determined according to the simple random sampling method was determined as 500 for the study we considered. The main mass under consideration consists of 21000 Syrian immigrants residing in Gebze with a population of 392945 and Izmit with a population of 365 893 in Kocaeli. According to the determined sample, 260 of the survey applications were conducted between 01.11.2020 and 24.12.2020 for Syrian asylum seekers residing in Gebze and the remaining 240 in Izmit districts. As a result of the analysis, it was concluded that there was a significant difference on average between the level of Turkish knowledge and socio-cultural adaptation, between the position of work and socio-cultural adaptation, and between the level of income and socio-cultural adaptation. According to these results, it can be said that the level of knowledge of Turkish, the position of works, and the level of income affect the socio-cultural harmony of immigrant individuals with society in the districts of Gebze and Izmit.