Mustafa Kutlu hikâyelerinde 1980 sonrası iktisadi ve sosyal değişme
Economic and social change after 1980 in the stories of Mustafa Kutlu
- Tez No: 677678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye, dünyada gerçekleşen gelişmelere de paralel olarak sosyal değişimin hızlı ve yoğun olarak yaşandığı coğrafyalardan biridir. Türkiye toplumunu anlamak için, iktisadi hayatın genellikle temel şekillendiricisi olduğu bu değişimin incelenmesi ve derinlemesine irdelenmesi gerekmektedir. Hikâye türünün çağdaş ve güçlü temsilcilerinden olan Mustafa Kutlu, eserlerinde Türkiye'nin ve toplumunun yaşadığı sosyal ve iktisadi değişim, gelişim ve dönüşüme yer ve önem vererek bir anlam dünyası oluşturan ve sorunlara çareler arayan bir yazardır. Bu çalışma, Türkiye'de 1980 ve sonrasında yaşanan sosyal dönüşüm ve iktisadi gelişmeleri Kutlu'nun hikâyelerindeki konular, portreler, tasvirler ve olaylar üzerinden yaklaşarak incelemektedir. Bu kapsamda önce bu gelişmeler kronolojik olarak ve konularına tasnif edilerek incelenmiştir. Ardından edebiyatın bu konulara yaklaşımı roman ve hikâye başta olmak üzere edebi türler açısından irdelenmiştir. Mustafa Kutlu'nun hayatı ve eserleri tanıtılarak içinde yaşadığı topluma dair bakış açısı ortaya konmuştur. Son kısımda Mustafa Kutlu'nun kitapları taranarak bir içerik analizi yapılmıştır. Yöntem olarak nitel araştırma desenlerinden durum çalışması, veri toplama tekniği olarak doküman analizi kullanılmıştır. Bu bağlamda konu; siyasi gelişmeler, göç, kentleşme, kültürel değişim, ekonomik gelişmeler, tüketim toplumuna geçiş ve bireyin yalnızlaşması boyutlarıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the regions where social change is experienced rapidly and intensely in parallel with the developments in the world. Economic life is generally the main motivator of this change and it is necessary to examine the transformation and make a good observation of the developments. Mustafa Kutlu, a contemporary and powerful representative of the story genre, is a writer who creates a world of meaning and seeks solutions to problems by giving place and importance to the social and economic change, development and transformation experienced by Turkey and its society in his works. This study examines the social transformation and economic developments in Turkey in 1980 and after, by approaching them through the subjects, portraits, descriptions and events in Kutlu's stories. In this context, these developments were examined chronologically and by classifying them. Then the approach of literature to these issues is examined in terms of literary genres, especially novels and stories. By introducing Mustafa Kutlu's life and works, his perspective on the society he lives in has been revealed. In the last part, a content analysis was made by scanning Kutlu's books. Case study from qualitative research designs was used as a method and document analysis as data collection technique. In this context, the subject has been researched with its dimensions which are political developments, immigration, urbanization, cultural change, economic developments, transition to consumer society and isolation of the individual.