Nasturtium officinale R. Br. bitkisinin yaprak ekstraktı kullanılarak, çinko (Zn) nanopartikülünün (NP) biyosentezi ve nanopartikülün MCF-7 meme kanseri hücreleri üzerine sitotoksik etkisi
Nasturtium officinale R. Br. biosynthesis of zinc (Zn) nanoparticle (NP) and cytotoxic effect of nanoparticle on MCF-7 breast cancer cells using leaf extract of the plant
  1. Tez No: 677690
  2. Yazar: KEVSER GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nanoteknoloji alanında kullanılan nano yapılı malzemelerin birçok kullanım alanı ve eşsiz özellikleri bulunmaktadır. Nanopartiküller birçok alanda kullanılmakla birlikte en yaygın kullanımı olan Zn tabanlı nanopartiküllerdir. Yapılan çalışmada, Nasturtium officinale bitki özütü ile ZnO nanopartikülü biyolojik teknik ve biyosentezi ile karakterizasyonu yapılmıştır. Sentezlenmiş olan ZnO NP'nin karakterizasyonu amacı ile UV-Vis, ZETA, SEM, XRD ve FT-IR ile gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon sonucunda ZnO NP'nin ışık emme noktasının 346 nm, yüzey yükünün -14 mV, ortalama boyutunun 90 nm civarında olduğu kaydedilmiştir. Dünyadaki kadınlar arasında en başta ve en yaygın olarak görülen meme kanseri, meme dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşmaktadır. Bu çalışmada sentezlenmiş ZnO NP'lerin Nasturtium officinale özütü kullanılarak MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerine in vitro sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. MCF-7 hücreleri artan konsantrasyonlarda ZnO NP'lerle 24 saat boyunca muamele edilmiştir. Sentezlenmiş ZnO NP'lerin MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerinde sitotoksik etkileri -4,5-dimetil-tiyazolil-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ile yapılmıştır. ZnO NP'lerin kontrol grubuna kıyasla meme kanseri hücrelerindeki hücre ölümlerinin artışına sebep artan konsantrasyonlara bağlıdır. IC50 değeri 0,04937 μl olarak belirlenmiştir. Bu çalışmamızda, Nasturtium officinale ekstraktının ZnO NP'lerin biyosentezi ve karakterizasyonu için kullanılabileceğini ve biyolojik olarak sentezlenen ZnO NP'lerin meme kanseri tedavisinde umut vaat eden bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nano-structured materials used in the field of nanotechnology have many uses and unique properties. Although nanoparticles are used in many areas, the most common use is Zn based nanoparticles. In our study, biosynthesis and characterization of Nasturtium officinale plant extract and ZnO nanoparticle were synthesized by biological technique. Characterization of synthesized ZnO NP was carried out with UV-Vis, ZETA potential, SEM, XRD, FT-IR, and TGA. As a result of the characterization, it has been reported that the light absorption point of ZnO NP is 346 nm, the surface charge is -14 mV and the average dimension is around 90 nm. Breast cancer, which is the first and most common among women in the world, occurs as a result of uncontrolled proliferation of cells in the breast tissue. In this study, in vitro cytotoxic effects of synthesized ZnO NPs on MCF-7 breast cancer cell line were evaluated using Nasturtium officinale extract. MCF-7 cells were treated with increasing concentrations of ZnO NPs for 24 hours. Cytotoxic effects of synthesized ZnO NPs on MCF-7 breast cancer cell line were determined by MTT test. ZnO is dependent on increasing concentrations of NPs leading to increased cell death in breast cancer cells compared to the control group. The IC50 value is 0,04937 μl set at. This study shows that Nasturtium officinale extract can be used for the biosynthesis and characterization of ZnO NPs, and that biologically synthesized ZnO NPs have promising potential in the treatment of breast cancer.