Bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme birimi toplantılarının ve toplantılara aile katılımının incelenmesi
Investigation of individualized education program meetings and family participation in meetings
- Tez No: 677696
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada Aksaray ilinde tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim yürüten ilkokul ve ortaokullarda yapılan bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) geliştirme birimi toplantılarının içeriklerinin aile tecrübeleri üzerinden tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri dört ilkokul ve iki ortaokul düzeyinde yapılan BEP geliştirme birimi toplantılarında katılımcı gözlemler, bu toplantılara katılmış olan ailelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler ve saha notları yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler tümevarımsal bir yöntem ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda BEP geliştirme birimi toplantıları öncesinde toplantılara katılım için yapılan çalışmaların anlamlı katılımı sağlama konusunda sınırlı kaldığı bulunmuştur. Toplantıların işleyişinde, toplantıların yapısal özelliklerinin birtakım sınırlılıkların olduğunu; toplantı içeriklerinin daha çok mevcut durumun tartışılması ve tanı ve yerleştirme ile ilgili olduğu ve ileriye dönük planlamalar konusunda sınırlı bir içeriğin olduğu bulunmuştur. Ailelerin ise daha çok bilgi alarak toplantılara katıldıkları, deneyimlerinin de bilgi almakla sınırlı kaldığı ve bununla bağlantılı olarak toplantılara ilişkin algılarının olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to define the contents of individualized education program (IEP) meetings handled in elementary and secondary schools that provide inclusive education in Aksaray based on family experiences. In this research, case study design, which is one of the qualitative research was used. Data were collected through participant observation done in IEP meetings, semi-structured interviews done with the families, and field notes. The collected data were analyzed with an inductive method. Consequently, studies for participation in meetings before IEP meetings were found to be limited in delivering meaningful participation. In the functioning of the meetings, it was found that there were some limitations of structural features of the meetings and contents of meetings were generally about debates on the current situation, and diagnosis and placement, and there was limited content for future planning. On the other hand, it was seen that the families mostly attended the meetings by gathering information and their experiences was just limited to getting information. Therefore, it was observed that their perceptions of the meetings were positive.