Çok katlı betonarme yapıların bilgisayarla hesaplarının uygulama yöntemleri
The Methods for reinforced concrete tall buildings structural analysis by computers
  1. Tez No: 79159
  2. Yazar: KİRAMİ GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÜRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Son yıllarda oldukça yaygın hale gelen inşaat mühendisliğinde bilgisayar uygulamaları ve bunların bina sistemlerinin çözümlerine yansımaları sonucunda, bu konularda çeşitli bilgisayar programları yazılmış ve gerek araştırma, gerekse uygulama alanlarına girmiştir. Bu doğrultuda sayısız iki ve üç boyutlu çerçeve programı geliştirilmiş ve bina çözümleri bu sistemler kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada yapısal analiz için kullanılan SAP90, PROBÎNA ve SAFE yapısal analiz programlarının uygulama yöntemleri ele alınmıştır. Bu programların uygulanması için kullanılacak verilerin düzenlenmesinde dikkate alınması gereken noktalar üzerinde durulmuştur. Probina yapısal analiz programı ile bina sistemlerinin üç boyutlu analizi, kolon, perde kiriş ve döşeme gibi yapı elemanlarının dizaynı ve donatı hesapları ile temel hesaplarının yapılması mümkündür. Probina çizim modülü yardımıyla çok katlı yapı sistemlerinin projelendirilmesi de mümkündür. SAP90 yapısal analiz programında analiz için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaktadır. Bu programın çerçeve, kabuk, solid ve asolid elemanların farklı yük kombinasyonlarında hem statik hem de dinamik analizine imkan sağlayan seçenekleri bulunmaktadır. Bir model içinde elemanların karışık ve birlikte kullanılmasını sınırlayacak bir kısıtlama yoktur. Modeli orjinal hal ve şekil değiştirmiş hal olarak görüntüleme ve çizim seçenekleri vardır. SAFE yapısal analiz programı, döşeme sistemlerinin üç boyutlu analizini yapabilmekte ve bunun için sonlu elemanlar yöntemini esas almaktadır. Temel ve donatı hesaplarının yapılması da mümkündür. Ayrıca bu program kullanılarak, iki ya da üç boyutlu modelin şekil değiştirmiş halinin, kirişlere ve döşemelere ait moment ve kesme diyagramlarının görüntülenmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many two and three dimensional computer programs for the linear analysis of complex structures developed in recent years. These programs can be used for the analysis of flat slab and basemats. Execution methods of SAP90, Probina and Safe structural analysis programs are studied in this research. Probina structural analysis program can be used for the three dimensional analysis of elements such as beam, column, slaps. Calculation of reinforced concrete and basements are possible. Probina has subprogram which can be used for plotting. SAP90 structural analysis program is Finite Element Method based. The finite element library consist of Frame, Shell, Asolid and Solid elements. The program has static analysis and dynamic analysis options. Load combinations may include results from the static and dynamic analysis. Undeformed and deformed shape plotting capabilities exists. Safe structural analysis program is capable of analyzing flat slab of arbitrary geometry and varying thickness having drop panels, openings and edge and/or embedded beams. The program can deal with different load and support configurations as well as discontinuities in the slab. Safe designs and creates layout maps of reinforcement in defined strips based on the integrated moments.