Vezikoüreteral reflü hastalarının cerrahi tedavi sonuçları
Vesicoureteral reflux: Surgical outcomes
- Tez No: 677727
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUĞRUL TİRYAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Vezikoüreteral reflü (VUR) çocukluk çağında sık görülen ürolojik anormalliklerdendir. Sağlıklı çocuklarda prevalansı %1, idrar yolu infeksiyonu (İYE) geçirenlerde ise % 50'lere kadar artmaktadır. Reflü nefropatisi, ciddi morbiditeye (hipertansiyon, son dönem böbrek yetmezliği) sebep olduğundan reflünün erken tanı ve tedavisi önemlidir. Çalışmamızda VUR tanısı ile endoskopik(STING) ve/veya açık cerrahi(UNC) olan hastalar geriye dönük olarak incelendi. 194'ü (%70,3) kız, 82'si (%29,7) erkek, toplam 276 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların 185'i (%67) primer VUR, 91'i (%33) sekonder VUR etiyolojisi ile takip edilen hastalardı. Erkek hastaların yaş ortanca değeri 2,5 yıl, kızların yaş ortanca değeri ise 6 yıldı.
Özet (Çeviri)
Vesicoureteral reflux (VUR) is one of the urological abnormalities frequently seen during childhood. It has a prevalence of 1% in healthy children, but this rate may increase up to 50% in children who have undergone urinary tract infection (UTI). Early diagnosis and treatment is important in reflux because reflux nephropathy results in serious morbidity (hypertension, end stage renal failure). The patients who have undergone endoscopic (STING) and/or open surgery (UNC) with VUR diagnosis are retrospectively examined in our study. 276 patients in total are put into the evaluations including 194 (70.3%) female and 85 (29.7%) male children. Among patients, 185 (67%) were followed up with primary VUR etiology and 91 with secondary VUR etiology. Median age of male patients is 2.5 years old while the median age of female is 6 years old.