Düzensiz göç hareketleri çerçevesinde Türkiye rotasındaki göçmen kaçakçılığı
Migrant smuggling on the route to Turkey in the framework of irregular migration movements
- Tez No: 677741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde küresel boyutta artan krizler, yaşanan çatışmalar ve iklim değişiklikleri gibi nedenlerle insanlar, daha iyi bir yaşama kavuşmak amacıyla zorunlu göç yolculukları gerçekleştirmektedir. Bu yolculuklardan çok azı yasal yollarla yapılmakta olup, bunun dışında kalan çok sayıda göçmenin ülkelere yasadışı yollarla giriş/çıkış yaptıkları görülmektedir. Göçmen kaçakçılığı yapıları bu yolculuk sırasında devreye girerek, düzensiz göçmenlerin yasadışı faaliyetlerle sınırları aşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sırasında yasadışı olaylar gerçekleşmekte ve çeşitli suçlar işlenmektedir. Bu suçlar kapsamında, göçmen kaçakçılığı yapılarının suç şebekeleri ve terör örgütleri ile bağlantıları da oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'ye gelen düzensiz göçmenlerin göç hareketlerinin süreçleri ve bu süreçler içerisinde, göçmen kaçakçılığı faaliyetinin boyutları, bağlantıları ve organize yönlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Türkiye'ye gelen rotalarda en çok düzensiz göç veren 6 ülke ile sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte göçmenlerin kişisel güvenlik endişeleri, gizlilik ve Covid-19 mücbir sebepleri araştırmanın sınırlıklarını oluşturmuştur. Yöntem olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veriler betimsel analizle incelenmiştir. Düzensiz göç yolculukları ve bu bağlamda göçmen kaçakçılığı faaliyetleri ile ilgili akademik çalışmaların oldukça az olduğu görülmüştür. Bu anlamda çalışmanın akademik alandaki bu önemli boşluğu dolduracağı değerlendirilmektedir. Araştırmanın bulgularında Türkiye'ye gelen rotalarda göçmen kaçakçılığı oluşumlarının bireysel girişimlerden, sınır aşan biçimde organize yapılara kadar birçok oluşum görülmüştür. Yapıların bu faaliyetleri sırasında insan hakları ihlalleri başta olmak üzere gerçekleşen pek çok yasadışı olayda, suç ve terör şebekelerinin göçmen kaçakçılığı faaliyetleri üzerinden etkilerini ve faaliyet alanlarını genişlettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to increasing global crises, conflicts and climate changes, people make forced migration journeys in order to have a better life. Very few of these journeys are made by legal means, and it is seen that a large number of immigrants other than these enter/leave countries illegally. Migrant smuggling structures come into play during this journey, allowing irregular migrants to cross borders with illegal activities. During the realization of these activities, illegal events take place and various crimes are committed. Within the scope of these crimes, connections of migrant smuggling structures with criminal networks and terrorist organizations also occur. In this thesis, it is aimed to investigate the processes of migration movements of irregular migrants coming to Turkey and the dimensions, connections and organized aspects of migrant smuggling activity within these processes. The study is limited to the 6 countries that give the most irregular migration on the routes coming to Turkey. However, the personal security concerns of immigrants, privacy and covid-19 force majeure were the limitations of the research. Quantitative research method was used as the method and the data were analyzed with descriptive analysis. It has been observed that academic studies on irregular migration journeys and migrant smuggling activities in this context are quite scarce. In this sense, it is considered that the study will fill this important gap in the academic field. In the findings of this research, many formations of migrant smuggling formations from individual initiatives to transboundary organized structures were seen on the routes coming to Turkey. It has been determined that during the activities of these structures, in many illegal incidents, especially human rights violations, crime and terrorist networks expand their effects and fields of activity through migrant smuggling activities.