Türkiye'nin yeni uluslararası göç yönetimi: Göç politikalarının geçicilik ve belirsizlik kıskacındaki Suriyeli, Iraklı ve Afgan göçmenlerin deneyimleri üzerinden incelenmesi, Ankara örneği
Turkey's new international migration management: Syrians, Iraqi, and Afghan in the persciption of temporarianty and uncertainty of migration policies study of migrants through their experiences, the case of Ankara
  1. Tez No: 839469
  2. Yazar: SİBEL UTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Küreselleşme sürecinde hızlanan ve çeşitlenen uluslararası göç hareketleri küresel bir fenomen haline gelse de ulus-devletler göç hareketlerinin yönünü ve biçimini belirlemede başat aktörler olup göçmenlerin göç ettikleri ülkelerdeki gündelik yaşam pratiklerini, toplumsal statülerini ve gelecek planlarını şekillendiren merkezi güçlerdir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'nin yasal zemini YUKK çerçevesinde biçimlenen yeni uluslararası göç politikalarında yasal mevzuat ve uygulama arasında bir boşluk olup olmadığına ışık tutmak, Ankara yapılan saha çalışması üzerinden göç politikalarının göçmenlerin Türkiye'de hayatta kalma stratejilerini, kurumlarla, toplumla ve diğer göçmenlerle ilişkilerini nasıl etkilediğini analiz etmek ve yasal düzlem ile uygulamalar arasındaki farklılıkların nedenlerini araştırmaktır. Suriyeli, Iraklı ve Afgan göçmenlerin Ankara'da göçü deneyimleme biçimlerine odaklanan ve bu bağlamda göçmenlik statülerinin etkisini araştıran bu çalışma hem Türkiye'nin yeni göç yönetiminin makro düzeyde politika analizinin yapıldığı hem de mikro düzeyde bu politikaların uygulanma biçiminin göçmenlerin gündelik yaşam pratikleri üzerindeki etkilerinin nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelendiği çok yöntemli bir yaklaşıma sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, international migration movements, which have accelerated and diversified, have become a global phenomenon. However, nation-states are the primary actors in determining the direction and form of migration movements, shaping the daily life practices, social statuses, and future plans of migrants in the countries they migrate to. The main aim of this study is to light on whether there is a gap between the legal framework and implementation in the new international migration policies shaped within the legal framework of YUKK in Turkey. It aims to analyze how migration policies, through fieldwork conducted in Ankara, affect the survival strategies of migrants in Turkey, as well as their relationships with institutions, society, and other migrants, and to investigate the reasons for the differences between the legal framework and its implementation.This study, which focuses on the ways in which Syrian, Iraqi, and Afghan migrants experience migration in Ankara and investigates the impact of their migration statuses in this context, employs a qualitative research methodology to examine the implementation of these policies at the micro-level, thus offering a multidisciplinary approach that both analyzes Turkey's new migration management at the macro level and examines the impact of these policies on the daily life practices of migrants at the micro level.