Antakya geleneksel evleri ile Vakıflı köyü geleneksel evlerinin karşılaştırılması
Comparison of Antakya traditional houses and Vakifli village traditional houses
- Tez No: 677740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında Antakya geleneksel evleri ile Vakıflı Köyü geleneksel evlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bundan yola çıkarak seçilen evler yerinde yapılan gözlemler ve belediyelerden elde edilen çizimler aracılığıyla incelenerek, karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasının birinci bölümünde Hatay kenti ve Vakıflı Köyü'nün tarihi ile alakalı bilgiler verilerek kırsal ve kentsel yerleşim alanları tanıtılmıştır. Medeniyetlerin Hatay kentine yapmış olduğu değişim ve gelişmelerden kaynaklı olarak, medeniyetlerle alakalı tablo halinde kısa bir açıklamadan sonra Hatay kentinin mekânsal gelişimi, bu kentsel ve mekânsal gelişimi etkileyen faktörler irdelenerek, açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Hatay kentsel ve Vakıflı Köyü kırsal geleneksel konutlarının yapı özellikleri, mimari özellikleri ve yöreye özgü olarak günümüzde de hala mevcudiyetini korumakta olan avlu kullanımı ile bu yapıların plan tipolojileri şekiller olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonrasında ise; Hatay kentsel ve Vakıflı Köyü kırsal yerleşim yerlerinde belirlenen alan içerisinde olan geleneksel ev tipolojileri incelenerek, açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise; bu iki farklı yörede incelenen evlerin karşılaştırılması yapılarak, tablo halinde açıklanmıştır. Tüm bu bölümler dikkate alınarak bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to compare the traditional houses of Antakya with the traditional houses of Vakıflı Village. Based on this, the selected houses were examined and compared through on-site observations and drawings obtained from municipalities. In this context, in the first part of the thesis study, rural and urban settlement areas were introduced by giving information about the history of Hatay city and Vakıflı Village. Due to the changes and developments that civilizations have made to the city of Hatay, after a brief explanation of civilizations in tabular form, the spatial development of the city of Hatay, the factors affecting this urban and spatial development have been examined and tried to be explained. In the second part of the research, the structural characteristics, architectural features of the rural traditional houses of Hatay and Vakıflı Village, the use of courtyards that are still present today, and the plan typologies of these structures were tried to be explained as shapes. Afterwards; Traditional house typologies in the determined area in Hatay urban and Vakıflı Village rural settlements were examined and tried to be explained. In the third part of the research; The houses examined in these two different regions were compared and explained in the form of a table. A conclusion was reached by considering all these sections.