Flört şiddetine yönelik tutumların çelişik duygulu cinsiyetçilik ile şiddetin ve erkek egemenliğinin meşrulaştırılması açısından incelenmesi
Investigation of attitudes towards dating violence in terms of ambivalent sexism and the justification of violence and male dominance
- Tez No: 677752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı flört şiddetine yönelik tutumlar ile çelişik duygulu cinsiyetçilik ilişkisinin, şiddetin ve erkek egemenliğinin meşrulaştırılması açısından araştırılmasıdır. Ayrıca, şiddetin ve erkek egemenliğinin meşrulaştırılmasına yönelik ölçek uyarlamasının yapılması çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmaya 18-35 yaş aralığında olan ve en az bir yıldır romantik bir ilişki içerisinde olan, 375' i kadın ve 198' i erkek olmak üzere toplamda 573 katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Şiddetin ve Erkek Egemenliğinin Meşrulaştırılması Ölçeği, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği, Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, flört şiddeti tutumu (fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel), cinsiyetçilik (düşmanca ve korumacı) ile erkek egemenliğini meşrulaştırma düzeylerinin kadın katılımcılara göre erkek katılımcılarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, hem erkek hem de kadın katılımcılarda flört şiddeti tutumları, cinsiyetçilik ve erkek egemenliğini meşrulaştırma arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyetçilik ve erkek egemenliğini meşrulaştırma düzeylerinin kontrol altına alınarak yapıldığı hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, flört şiddeti tutumunun flört şiddeti davranış (fiziksel ve psikolojik) düzeyini yordayabildiği görülmüştür. Son olarak, bu tez çalışması ile“Justification of Violence and Male Dominance Scale”in Türkçe' ye adaptasyon çalışması gerçekleştirilerek Türk literatürüne yeni bir meşrulaştırma ölçeği eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the relationship between attitudes towards dating violence and ambivalent sexism in terms of violence justification and male dominance. In addition, another aim of the study is adapting the violence justification and male domination scale. For these purposes, a total of 573 participants, 375 women and 198 men, who were between the ages of 18-35 and were in a romantic relationship for at least one year, were included in the study. Demographic Information Form, Justification of Violence and Male Dominance Scale, Dating Violence Attitude Scale, The Revised Conflict Tactics Scale and Ambivalent Sexism Inventory were applied to the participants. According to the results obtained, the levels of dating violence (physical, emotional, economic and sexual), sexism (hostile and benevolent) and justification of male dominance were higher in male participants than female participants. In addition, positive and significant relationships were found between dating violence attitudes, sexism and justification of male dominance in both male and female participants. As a result of hierarchical regression analysis, in which the levels of sexism and justification of male dominance were controlled, the attitude of dating violence can predict the level of dating violence behavior (physical and psychological). Finally, with this thesis, a new justification scale has been added to the Turkish literature by adapting the“Justification of Violence and Male Dominance Scale”into Turkish.