17. ve 18. yüzyıllar arası Osmanlı Devleti'nde kadın ve aile
Women and family in the Ottoman State between the 17th and 18th centuries
  1. Tez No: 677762
  2. Yazar: YILDIZ AKKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezde Osmanlı Devleti'nin 17. ve 18. yüzyıllar arasında sahip olduğu aile kavramı ve kadına olan bakış açısı incelenmeye çalışıldı. Bu kavramları açıklayabilmek için bazı şehirlerin günlük yaşantısına, evlilik kurumuna, boşanmaya, kadınların hakkı olan mehr ve nafakaya, halkın oturduğu mahallelere hatta şehrin nüfusuna ve coğrafi özelliklerine bile bakıldı. Bu sayede 17. ve 18. yüzyıllar arasında var olan sosyal yaşam hakkında bilgi sahibi olundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of family and the perspective of the Ottoman Empire between the 17th and 18th centuries were tried to be examined. In order to explain these concepts, the daily life of some cities, the institution of marriage, divorce, the right of women to mehr and alimony, the neighborhoods where the people live, even the population and geographical characteristics of the city were examined. In this way, it was learned about the social life that existed between the 17th and 18th centuries.