Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerine etkilerinin incelenmesi Türkiye örneği: (2013-2020)
Investigation of the effects of information and communication technologies on economi̇c growth: Turkey case (2013-2020)
- Tez No: 677772
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bilgi ekonomilerinde teknoloji çağımızın en önemli gelişmişlik göstergesi olup, ülkelerin ekonomik büyümelerini gerçekleştirmeleri için kendi teknolojilerini üretmeleri ve ihraç etmeleri temel koşul haline gelmiştir. Bilgi ve teknoloji temelinde; ülkelerin yeni ürün ve hizmetler üreterek uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri, toplumsal çıkarlarını koruyabilmeleri, ekonomik verimliliklerini sağlayabilmeleri, maliyetleri azaltarak kar elde edebilmeleri için, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine öncelik vermeleri gerekmektedir. Bunun bilincinde olan ülkeler araştırma geliştirme faaliyetlerini ön planda tutarak, ekonomik verimliliklerini ve rekabet gücünü artırarak yaşam kalitelerini yükseltmiş, sadece günümüz teknolojilerine ayak uydurmakla kalmayıp geleceğe yönelik tahminler de yaparak lider ülke konumuna ulaşmışlardır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler hayatın odak noktalarının tümü ile etkileşime geçerek, ekonomik sistemin tümünde kökten değişime neden olmuş; bilgiye erişimin kolaylaşmasıyla birlikte finans, sağlık, eğitim, üretim gibi tüm iş süreçlerini dönüşüme uğratarak iş dünyasını yeniden biçimlendirmiştir. Bu çalışmada 2013:1-2020:12 döneminde Türkiye ekonomisinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi Zaman Serisi Analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Analizden elde edilen bulgular sonucunda, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge and technology are the most essential indicators of development in knowledge economies, and they have become a basic condition for countries to produce and export their own technologies and achieve economic development. On the basis of knowledge and technology, countries should prioritize information and technology-intensive activities in order to compete in international markets by developing new products and services, protect their social interests, assure economic efficiency, and make profits by lowering costs. Countries that recognize this have improved their quality of life by prioritizing research and development activities, increasing their economic efficiency and competitiveness, and achieving the position of the leading country by not only keeping up with current technologies but also making predictions for the future. By interacting with all of life's focal points, advances in information and communication technologies have caused a profound change in the entire economic system. All business processes and disciplines such as finance, health, education, and production have been revolutionized and the business world has been transformed as a result of today's information age's ease of access to information. The Time Series Analysis method was used to investigate the effect of information and communication technology on economic growth in the Turkish economy in the period of 2013:1 - 2020:12. It has been concluded that there is a positive and significant relationship between information and communication technologies and economic growth based on the findings of the analysis.