Çerçeveli ve perdeli çerçeveli sistemlerin hesabına kolonlardaki boy değişiminin etkisi
The Differential column shortening due to the gravity loads, and the effects of the construction sequence in frame analysis
- Tez No: 67778
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada, esas olarak çerçeve sistemlerin hesabına kolonlardaki boy değişiminin etkisi incelenmektedir. Ayrıca, standart uygulamada pek dikkate alınmayan yapım sırası, yapısal sistemin inşaat geçmişi ve yüklerin yapı üzerinde yer alış sırası incelemeye dahil edilmiştir. İnceleme, çok sayıda parametrik çözümler yapılmak ve bunların sonuçlarım değerlendirmek esasına dayandırılmıştır. Çubuk boy değişiminin etkisi çok katlı yapılar için söz konusudur. Boy değişimi normal kuvvetlerle ilgili olduğundan düşey kolon yatay kirişli çerçeve sistemlerde, tabiatıyla, kirişlerdeki boy değişimi ihmal edilecek ölçüdedir. Bu yüzden boy değişimi denince kolon olarak sistemlerde yer alan çubukların değişimi kastedilmektedir. Boy değişiminin etkisinin çerçevenin geometrisiyle çok bağlantılı olacağı düşünülmüştür. Örneğin, kat sayısının yanında, kesitleri çok farklı, bir başka deyimle ortalama normal gerilmesi farklı kolonların bulunduğu sistemlerde, kiriş rijitliklerinin bağıl olarak yüksek olduğu çerçevelerde bu etkinin daha baskın olarak ortaya çıkacağı açıktır. Ayrıca uygulamada, proje hesaplarında yapının inşaat safhaları çoğu kere ihmal edilir. Çok katlı bir yapının aynı anda kendi ağırlıkları dahil bütün daimi yüklere maruz kaldığı varsayılır. Halbuki çok bağlı sistemlerin en tipik örnekleri olan bina çerçevelerinin kat kat inşaa edildiği, genelde de en alt kattan en üst kata doğru bir inşaat sırası izlendiği bilinir. Bütün bu etkileri incelemek amacıyla, bu çalışmada, birinci bölümde, çubuk sistemlerin çözüm yöntemleri hatırlatılmış, bunlardan direkt matris deplasman metodu, bu çalışmadaki parametrik çözümlerde de kullanıldığından bağıl olarak daha ayrıntılı verilmiştir. ikinci bölümde kolon boy değişimlerinin etkisini inceleyen çalışmalar için imkanların elverdiği ölçüde kaynak taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde örnek çözümlerinin seçimi, bunların inşaat yöntemi için sıralama ve varsayımlar yapılmış, statik çözümleri yapılarak tipik kesit tesirleri için kattan kata değişimler ve bunların bağıl karşılaştırmaları yapılmıştır.Dördüncü bölümde yapılan çözüm örnekleri sonuçlarının karşılaştırılmaları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre gerek inşaat safhalarının hesapta dikkate alınmamasının, gerekse kolon boy değişimlerinin ihmalinin önemli sapmalara ve yanılgılara neden olacağı görülmüştür. Özellikle perdeli sistemlerde düşey elemanlardaki zorlanma farklılığı nedeniyle sonuçta, hesapta pratik yaklaşımları geçersiz kılan neticelerle karşılaşılmıştır. Beşinci bölümde, yukarıda elde edilen sonuç ve değerlendirmelerin ışığında baza önerilerde bulunulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, the effects of coloumns deformations in longitidural direction on the structural analyses have been studied. In the practice the construction stages are generally neglected in design; in this study in analysis samples, the construction stages effect on the analysis has also been taken into account. Practically, the coloumn deformations are effective only in multistory frame analysis. It is thought that the geometry of the considered frames is to be primeraly studied. As an example, with the number of stories coloumn sections variations in a floor may also be effective due to the relatively different normal stresses in the vertical members of frame. Fortheremore, negletion of the construction stages, i.e. the evaluation of the structure loads, including member self weight will possibally effective on the analysis. The present study tries to take into consideration the construction stages on the selected examples analysis. To study the above mentioned parameters on the structural analysis of frame in this work, in section one all the undetermined analysis methods, especially matrix displacement method, have resumed. In section two, the previous works on the subject have been worked on. In section three, the special structural examples have been choosen; some constructional method have been provided and then the choosen examples have been analysed accordingly. In some typical sections the section forces have been systematically compared, espacially the graphical inter-pretations are used. In section four; the provided results are evaluated. It is realised that the above mentioned neglations in structural analysis may cause unacceptable deviations. In section five some reasonable proposal are made due to the above provided conclusions. vn