Oryantalist literatürde Kur'an'ın Yahudi kökenli olduğu iddiası: Abraham Geiger örneği
The claim that the Quran is of Jewish origin in orientalist literature: The case of Abraham Geiger
  1. Tez No: 677819
  2. Yazar: NECMETTİN SALİH EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHA BOYALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kur'an'ın kökeni meselesi, oryantalist Kur'an çalışmalarının en önemli tartışma konularından biridir. Bu minvalde Kur'an'ın kökeni hakkında birçok iddia ortaya atılmıştır. Kur'an'ın Yahudi kökenli olduğu iddiası da bunlardan biridir. Bu tezde, söz konusu iddianın modern dönemdeki öncüsü Alman-Yahudi oryantalist Abraham Geiger (1810-1874) örneğinden hareketle Kur'an'ın Yahudi kökenli olduğu iddiası ele alınmaktadır. Kur'an'ın Yahudi kökenli olduğu iddiasının tarihi seyrinin incelendiği birinci bölümde genel bir çerçeve sunmak adına ilk olarak oryantalizmin kökeni ve tarihî gelişimi sunulmaktadır. Ardından Geiger öncesi Yahudi köken iddiasının tarihteki izleri Kur'an'ın nüzul döneminden itibaren tespit edilmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde ise ilk olarak Geiger'ın hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem olan 19. yüzyılda Alman-Yahudi oryantalistlerin durumu ve İslâm araştırmalarına dahil olmaları ana hatlarıyla ele alınmaktadır. Sonra eserleri üzerinden Geiger'ın Kur'an'ın Yahudi kökeni hakkındaki iddiaları sunulmakta ve bunlar değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Çalışmada son olarak Geiger'ın kendisinden sonraki çalışmalara etkisi ortaya konulmakta ve son yüzyılda köken iddialarında yaşanan dönüşüme dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of the origin of the Qur'an is one of the most important discussion topics in orientalist Qur'anic studies. In this respect, many claims of origin have been made about the Qur'an. The claim of Jewish origin is one of them. In this thesis, based on the example of the German-Jewish orientalist Abraham Geiger (1810-1874), who was the pioneer of the claim in the modern period, the claim that the Qur'an originated from Judaism is discussed. In the first part, in which the historical course of the claim that the Qur'an is originated from Judaism is examined, the background and historical development of Orientalism is presented firstly in order to draw a general framework, and then the traces of the pre-Geiger Jewish origin claims are tried to be determined from the period of when the Qur'an began to reveal. In the second part, firstly, Geiger's life, works and the situation of German-Jewish orientalists in the 19th century and their involvement in Islamic studies are outlined. Then, through his works, Geiger's claims about the Jewish origin of the Qur'an are presented and evaluated. Finally, the influence of Geiger on the studies after him is put forward and attention is drawn to the transformation in origin claims in the last century.